Materiał Partnera Klimatyzacja samochodowa nie schładza powietrza? Sprawdź, co może być tego przyczyną!

Klimatyzacja samochodowa nie schładza powietrza? Sprawdź, co może być tego przyczyną!

Współcześnie nawet trudno byłoby wyobrazić sobie komfortową podróż samochodem bez wydajnie działającej klimatyzacji. Sam system również przestał być traktowany w kategoriach luksusu montowanego jedynie w pojazdach z segmentu premium. Pomimo coraz wyższego zaawansowania technologicznego wciąż jest to jednak układ stosunkowo delikatny i podatny na różnego rodzaju awarie. Z którymi z nich można zatem spotkać się najczęściej?

Spadek wydajności chłodzenia lub brak chłodzenia


Kierowcy podczas wizyty u mechaników bardzo często donoszą o sytuacji, w której do optymalnego schłodzenia powietrza w kabinie potrzeba znacznie więcej czasu, niż było to kiedyś. Zauważalny spadek wydajności funkcjonowania klimatyzacji samochodowej ma oczywiście swoje przyczyny. Jedną z nich jest zbyt niski poziom czynnika chłodzącego w układzie. Jego ubytek oblicza się średnio na około 100 g rocznie. Łatwo zatem obliczyć, iż konieczność uzupełnienia pojawia się co około 3-4 lata. Okresu tego w żadnym wypadku nie powinno się zbędnie przeciągać. Dlaczego?

Ponieważ długotrwałe wykorzystywanie niewielkiej ilości cieczy chłodzącej szybko przyczyni się to zatarcia sprężarki – a to już awaria, za którą trzeba zapłacić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Przyczyną powolniejszego schładzania się powietrza mogą być również kompletnie zapchane filtry kabinowe. Jeżeli jednak dojdzie do sytuacji, w której ustawienie konkretnej temperatury staje się wręcz niemożliwe, to należy bacznie przyjrzeć się przewodom i szczelności całego układu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Jak poradzić sobie z awarią klimatyzacji?


Ze względu na stopień skomplikowania oraz rozległość całej instalacji, próby samodzielnego znalezienia przyczyny usterki w zdecydowanej większości przypadków kończą się mizernym rezultatem. Aby nie pogorszyć całej sytuacji, każdy kierowca powinien jak najszybciej udać się do warsztatu specjalizującego się w naprawie klimatyzacji takiego jak m.in. Stacja Kontroli Pojazdów ITL. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnego wyposażenia technicznego mechanicy każdorazowo gwarantują swoim klientom indywidualne podejście oraz atrakcyjne warunki współpracy.

To właśnie tutaj wszyscy zainteresowani mogą również liczyć na bardzo rozbudowaną ofertę usługową. Specjaliści zajmą się nie tylko ewentualnymi naprawami, ale także sprawdzeniem szczelności, czyszczeniem, odgrzybianiem oraz uzupełnieniem całego układu. Rzetelny serwis stanowi najlepszą gwarancję długotrwałego i bezawaryjnego użytkowania. Prace takie powinny być przeprowadzane przynajmniej raz do roku.

Opracowanie:

Itl Stacja kontroli pojazdów Częstochowa

Częstochowa , św. Rocha 240

Podziel się