Materiał Partnera Kiedy trzeba pojechać do mechanika, aby wymienił akumulator?

Kiedy trzeba pojechać do mechanika, aby wymienił akumulator?

Akumulator jest dosłownie siłą napędową samochodu. Jest niezbędny nie tylko do uruchomienia silnika, ale również zasila wszystkie elementy elektryczne w czasie jazdy. Bez w pełni funkcjonalnego akumulatora, nie możesz myśleć o przyjemnej i bezpiecznej jeździe. Przekręcając kluczyk lub naciskając przycisk, uruchamiamy zapłon. Wtedy zapłon wysyła sygnał do akumulatora.

Wyzwala reakcję chemiczną wewnątrz małej czarnej skrzynki. Reakcja zamienia się w energię elektryczną, która uruchamia rozrusznik, a później silnik. Jeśli akumulator jest uszkodzony, światła mogą migotać, a silnik nie dostaniemy wystarczającej energii, aby zapalić.

Jak często trzeba wymieniać akumulator?

Chociaż dokładna żywotność akumulatora uzależniona jest od danej marki samochodu i jego stanu technicznego, specjalista w wskazuje, że trzeba go zmieniać średnio co cztery lata.  Jeśli jednak często jeździmy w trudnych warunkach, zwłaszcza w zimie, żywotność akumulatora może być dłuższa. Po trzech latach od wymiany akumulatora, należy zacząć zwracać na niego uwagę. Należy czujnie obserwować wszystkie niepokojące objawy, zanim poważnie uszkodzą nasz samochód.  Przy następnym przeglądzie technicznym zwróćmy uwagę na to, czy mechanik sprawdzi dokładnie nasz mechanik.  Pamiętajmy, że wszystkie akumulatory samochodowe będą wymagały wymiany. Niestety nie ma sposobu na to, aby uniknąć takiej usterki.

Jakie sygnały mogą wskazywać na problemy z akumulatorem?

Istnieje kilka kluczowych sygnałów ostrzegawczych, które mogą wskazywać na problemy z silnikiem. Pierwszym z nich jest zapalona lampka “Sprawdź silnik”.  Wtedy umówmy się na wizytę u profesjonalnego mechanika w Tok-Car.  Zwykle oznacza to, że akumulator zaczyna się psuć. Może mieć to też związek z alternatorem. Dobrym pomysłem jest pilnowanie kondycji akumulatora. W ten sposób nie musimy się martwić, że w którymś momencie silnik się nie uruchomi.

Problemy z zapalaniem samochodu powinny nas zaniepokoić. Pamiętajmy, że z biegiem czasu elementy w akumulatorze zaczynają się zużywać. Nie działają tak skutecznie. Wtedy akumulator musi się dłużej ładować, a szybciej się rozładowuje. Wtedy musimy poczekać przynajmniej kilka sekund, aż silnik zapali. Powolny start to zwykle ostatni krok zanim padnie akumulator.

Kolejnym sygnałem, że z akumulatorem dzieje się coś niedobrego, są słabe światła i problemy z elektryką. Akumulator zasila całą elektronikę w samochodzie, m.in. światła, radio i komputer pokładowy.  Jeśli akumulator traci ładunek, ciężko mu będzie pracować w 100%. Im więcej urządzeń podłączymy podczas jazdy, tym szybciej zużywa się akumulator. Zwróćmy również uwagę na zaświeconą kontrolkę silnika, nieprzyjemny zapach, skorodowane złącza.

Podziel się