Artykuł sponsorowany Kiedy firmie opłaca się wynajem długoterminowy samochodu?

Kiedy firmie opłaca się wynajem długoterminowy samochodu?

Na zachodzie Europy wynajem długoterminowy samochodów stanowi blisko 4/5 firmowych flot, podczas gdy w Polsce dopiero od niedawna, choć bardzo szybko, taka forma finansowania aut dla firm zyskuje na popularności. Niezależnie od tego, czy jest to jednoosobowa działalność, małe lub średnie przedsiębiorstwo czy duża korporacja, rozwiązanie to jest dla nich wszystkich dostępne i korzystne. Kiedy wynajem długoterminowy samochodu opłaca się firmie?

Na czym polega wynajem długoterminowy aut?

Wynajem długoterminowy samochodów, znany także jak outsourcing samochodowy, to stosunkowo nowa forma finansowania samochodów. Klient spisuje umowę z wypożyczalnią samochodów przeważnie na okres od 2 do 5 lat, po czym otrzymuje samochód, którym może dysponować tak, jak chce. Długoterminowy najem przypomina trochę pewien rodzaj abonamentu, który nie wymaga angażowania znacznych środków. Koszt wynajmu samochodu na dłuższy czasu jest stały, opłata miesięczna stosunkowo niska oraz nie ma konieczności uiszczenia wkładu własnego, dlatego już początkujący przedsiębiorcy mogą sobie na to pozwolić. Po zakończeniu umowy samochód musi zwrócić do wypożyczalni i tego samego dnia można podpisać umowę na wynajem kolejnego auta. W dodatku wypożyczalnie oferujące wynajem długoterminowy samochodu dysponują szerokim wyborem aut różnych marek i modeli, więc każda firma, która się na to zdecyduje, znajdzie auto, które będzie spełniało jej oczekiwania. 

Najczęściej na wynajem długoterminowy samochodów decydują się firmy tworzące swoją flotę transportową, ponieważ stanowi on doskonałą alternatywę dla leasingu – zauważa nasz rozmówca z wypożyczalni samochodów Tanie Auto 24 w Łodzi.

Wynajem długoterminowy samochodu a leasing – na czym polega różnica?

Przede wszystkim, z uwagi na brak konieczności wpłacania wkładu własnego, wynajem długoterminowy aut jest dostępny dla sporo szerszego grona. Koszty miesięczne w obu przypadkach są podobnej wysokości, a kwota nie ulega zmianie. Tym, co szczególnie odróżnia leasing od długoterminowego wynajmu, jest fakt, że jeżeli zdecydujemy się na wypożyczenie firmowego auta, wszystkie formalności i koszty związane z obsługą pojazdu spoczywają na wypożyczalni. Najemca nie musi się martwić o ubezpieczenie, serwisy czy ewentualne usterki lub kolizje – tak naprawdę, jedynym jego obowiązkiem jest tankowanie. Ponadto na wypadek kolizji lub jakiegokolwiek zdarzenia, które unieruchomiłoby nasz pojazd, wypożyczalnia udostępnia nam na czas naprawy samochód zastępczy. To ogromna zaleta, jeżeli pracownicy naszej firmy potrzebują samochodu do pracy, jak ma to miejsce na przykład w przypadku przedstawicieli handlowych – nie ma ryzyka poniesienia strat związanych z unieruchomieniem samochodu. Warto zauważyć także, że w przeciwieństwie do leasingu, w momencie, gdy umowa wygaśnie, przedsiębiorca nie musi wykupować pojazdu i nie ciążą na nim żadne dodatkowe obowiązki. Wówczas firma może po prostu zwrócić auto i wybrać następny, na przykład młodszy model.

Kiedy wynajem długoterminowy samochodu opłaca się firmie?

Wynajem długoterminowy samochodu opłaca się firmie wtedy, gdy firma nie dysponuje wystarczającymi środkami na kredytowanie czy zakup własnych pojazdów. Specyfika niektórych branż wymaga posiadania auta, aby pracownicy mogli się swobodnie poruszać i wykonywać swoje obowiązki. Jeżeli liczba pracowników, których praca uzależniona jest od posiadania auta się zwiększy, w każdej chwili możemy podpisać umowę na kolejny samochód – umowa długoterminowego najmu samochodu nie jest bowiem umową bankową i zdolność kredytowa tutaj nie obowiązuje. Natomiast w sytuacji, gdy liczba pracowników się zmniejsza, a samochód nie będzie nam już dłużej potrzebny, możemy w każdej chwili rozwiązać umowę i zwrócić auto bez ponoszenia finansowych konsekwencji z tego tytułu. Nie bez znaczenia jest także fakt, że wynajem samochodu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Poza tym długoterminowy wynajem auta pozwala na zaplanowanie firmowego budżetu z wyprzedzeniem, z uwagi na transparentne koszty finansowania.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas