Artykuł sponsorowany Kiedy auto kwalifikuje się do złomowania?

Kiedy auto kwalifikuje się do złomowania?

Przychodzi taki moment w życiu każdego pojazdu, w którym jego dalsza eksploatacja staje się nieopłacalna lub wręcz niemożliwa. Wówczas właściciel musi pozbyć się samochodu w sposób zgodny z prawem i zasadami ekologii. Jedyną legalną drogą jest złomowanie auta w specjalistycznych firmach recyklingowych. Warto więc zawczasu wiedzieć, jak to zrobić i kiedy auto kwalifikuje się do złomowania.

Czym jest złomowanie pojazdów i  dlaczego jest ważne?

Złomowanie samochodu jest obowiązkiem narzuconym przez krajowe i wspólnotowe prawa i regulacje. Polega na kasacji pojazdu w specjalistycznych firmach recyklingowych. Ideą złomowania jest wycofanie z otoczenia człowieka pojazdów, które pozostawione samym sobie zagrażają środowisku naturalnemu i stają się tykającą bombą ekologiczną. Największe niebezpieczeństwo stwarzają groźne dla przyrody płyny eksploatacyjne, oleje, kwas akumulatorowy itp. Mogą one przeniknąć do wód gruntowych i w każdej chwili stać się przyczyną poważnego zatrucia środowiska. Również pojazdy mocno wyeksploatowane, z silnikami starej generacji niespełniających aktualnych norm, zanieczyszczają atmosferę zagrażającymi zdrowiu człowieka substancjami. Jak wyjaśniają specjaliści ze Stacji Demontażu Pojazdów Derengowscy, działającej w regionie takich miast jak Legnica, Lubin, Poznań, Wrocław i Zielona Góra, autozłomy przyjmują do kasacji wszystkie pojazdy i zgodnie z zaleceniami prawodawcy poddają je recyklingowi i utylizacji. Odzyskują cenne surowce wtórne, a także nadające się do dalszego użycia części i podzespoły.

Kiedy nadchodzi czas na złomowanie pojazdu?

Najczęściej do złomowania przekazuje się samochody, które nie nadają się do dalszej eksploatacji z powodu nadmiernego zużycia. Jeżeli właściciel stwierdzi, że dalsze inwestowanie w naprawy jest nieopłacalne i chce pozbyć się pojazdu, to jest prawnie zobligowany do złomowania samochodu w specjalistycznej firmie recyklingowej. Kolejny przypadek dotyczy aut, które nie uzyskały pozytywnej oceny podczas badania technicznego, a ich naprawa jest niemożliwa lub nieekonomiczna. Ich dalsza eksploatacja zagraża bezpieczeństwu na drodze, dlatego jedynym miejscem, do którego powinny trafić, jest autozłom. Do stacji demontażu pojazdów oddawane są także samochody po poważnych wypadkach drogowych oraz mocno uszkodzone na skutek kolizji, zwłaszcza gdy ubezpieczyciel stwierdził wystąpienie szkody całkowitej. Należy pamiętać o dostarczeniu odpowiednich dokumentów, przede wszystkim dowodu osobistego, polisy OC, dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu, które będą prawną podstawą do kasacji auta.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas