Materiał Partnera Jakie znaczenie ma wybór żarówek do samochodu?

Jakie znaczenie ma wybór żarówek do samochodu?

Kwestia wyboru żarówek wydaje się z pozoru błahą sprawę. Ich rodzaj ma jednak istotne znaczenie, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem. Każde źródło światło, które będzie w aucie, musi posiadać homologację. Należy również pamiętać, że żarówki samochodowe muszą, tak jak wszystkie akcesoria samochodowe, posiadać niezbędne certyfikaty wymagane na terenie Polski oraz całej Unii Europejskiej.

Światła – ksenonowe czy halogenowe?

Hurtownie akcesoriów i części samochodowych posiadają w sprzedaży multum różnych żarówek do aut. Liczba ta podyktowana jest po części przepisami, a po części różnorodnością dostępnych na rynku aut. Z tego względu wybór odpowiedniego oświetlenia do auta może stanowić dla wielu użytkowników pojazdów wielośladowych nie lada wyzwanie. W pierwszej kolejności należy kierować się oczywiście modelem samochodu, do którego nabywa się źródło światła. Kolejną rzeczą, na jaką obowiązkowo powinno zwrócić się uwagę, jest element, który potrzebuje wymiany oświetlenia. Wyróżnia się żarówki ksenonowe, halogenowe, a także żarówki LED. Trzeba mieć jednak świadomość, że nie można stosować ich wymiennie. Inne żarówki powinno się kupić do reflektorów, inne do kierunkowskazów, a jeszcze inne do lamp bocznych. Aby ułatwić wybór, na rynku można spotkać się z różnymi oznaczeniami żarówek, które informują o ich rodzaju i przeznaczeniu.

Kolorowe żarówki do oświetlania drogi?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami światła przednie, zarówno drogowe, jak i te mijania, muszą w każdym pojeździe posiadać określony barwę. Jak informuje pracownik hurtowni akcesoriów samochodowych Delfin-Truck Leszek Puchała, polskie prawo dopuszcza do użytku samochodowego jedynie światła białe lub żółte selektywne. Jeśli chodzi o kierunkowskazy, będzie to kolor żółty samochodowy, w przypadku lamp tylnych – czerwony. Użycie innych barw do oświetlenia i oznakowania pojazdów na drodze wiąże się z ryzykiem otrzymania wcale niemałego mandatu.

Jak się jednak okazuje, w celu upiększenia pojazdu da się obejść nawet przepisy. W hurtowniach elektrycznych coraz częściej zetknąć się można z żarówkami, które, choć emitują światło dozwolone w ruchu drogowym, zdobią samochody kolorami: niebieskim, żółtym, fioletowym czy zielonym. Dzieje się tak w związku z wykorzystaniem praw fizyki. Specjalna powłoka optyczna rozprasza inną barwę w kloszu. Dzięki temu kierowca, który zamontuje takie żarówki, może cieszyć się oryginalnym wyglądem swojego pojazdu i jednocześnie mieć czyste sumienie.

Opracowanie:

Delfin-Truck Leszek Puchała

Konstancin-Jeziorna , Jagiellońska 12

Podziel się