Artykuł sponsorowany Jakie pojazdy mogą być zakwalifikowane do zezłomowania?

Jakie pojazdy mogą być zakwalifikowane do zezłomowania?

Każdego roku w Polsce złomowanych jest około 400-600 tysięcy samochodów. Powodów przekazywania ich do auto-kasacji jest wiele, począwszy od znacznego uszkodzenia pojazdu po wypadku, kończąc na jego zalaniu czy po prostu wyeksploatowaniu. Jakie samochody mogą zostać zatem zakwalifikowane do zezłomowania? O tym przeczytać można w dalszych częściach artykułu.

Złomowanie pojazdu a masa wskazana w dowodzie rejestracyjnym

Złomowanie pojazdu odbywa się tylko w uprawnionych stacjach demontażowych takich jak warszawska firma TEDIPOL. Dysponuje ona nowoczesną technologią, w tym specjalnymi wagami samochodowymi. Nie każdy wie bowiem, że pojazdy przekazywane do kasacji muszą być zważone. Do złomowania przyjmowane są zatem między innymi te samochody, motocykle, ciężarówki i maszyny rolnicze, które mają przynajmniej 90% masy wskazanej w dowodzie rejestracyjnym. Uznawane są one wtedy za pojazdy kompletne. Co zaś z tymi niekompletnymi np. samochodami z wymontowanymi silnikami?

Stacje demontażowe przyjmują pojazdy o masie mniejszej niż 90% tej wskazanej w dowodzie rejestracyjnym, ale wiąże się to z koniecznością uiszczenia opłaty za każdy brakujący kilogram. Dodać jednak należy, że są to kwoty symboliczne.

Jakie pojazdy trafiają najczęściej do kasacji?

Do kasacji każdego roku trafia tysiące ciężarówek, maszyn rolnych, motocykli oraz oczywiście samochodów. Jak już wspomniano mogą to być pojazdy kompletne i niekompletne. Najczęściej są to auta osobowe i dostawcze:

  • po wypadku,

  • po znacznym zalaniu,

  • po spaleniu,

  • po większych stłuczkach,

  • znacznie wyeksploatowane,

  • z uszkodzonymi najważniejszymi podzespołami,

  • niezdatne do naprawy.

Złomowane mogą być zatem pojazdy różnego przeznaczenia oraz w różnym stanie technicznym. Nie zawsze są to powypadkowe wraki. Do kasacji nadają się wszystkie samochody, które nie mogą zostać dopuszczone do użytku przez Stację Kontroli Pojazdów, a ich naprawa jest nieopłacalna.

Czy pojazd po stłuczce musi trafić do kasacji?

Coraz częściej do stacji demontażu pojazdów zgłaszają się właściciele samochodów po mniejszych stłuczkach. W wielu przypadkach bardziej opłacalne jest wystąpienie do ubezpieczyciela ze szkodą całkowitą i zezłomowanie samochodu, niż wykonywanie drogich napraw, po których i tak wartość auta drastycznie spadnie. Z takiej opcji szczególnie chętnie korzystają właściciele pojazdów objętych ubezpieczeniem AC, a także kierowcy starszych modeli.

Warto dodać, że samochody po stłuczkach szczególnie cenione są przez stacje demontażowe. Prócz surowców takich jak mosiądz, miedź, aluminium, stal, plastik, szkło, platyna i kauczuk mogą one pozyskać z  nich całkowicie sprawne części. Po właściwym zdemontowaniu i regeneracji przywracane są one na rynek sprzedażowy. Mowa jednak tylko o częściach, które nie zostały ujęte na specjalnej liście zakazanych podzespołów do ponownego użytku. Dla przykładu stacje demontażu pojazdów nie mogą sprzedawać używanych poduszek powietrznych, tłumków czy też elementów elektroniki układów bezpieczeństwa. Lista jest jednak znacznie dłuższa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas