Artykuł sponsorowany Kasacja auta a kwestie formalne

Kasacja auta a kwestie formalne

Kasacja auta to niekiedy jedyne rozsądne rozwiązanie. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy samochód jest uszkodzony w takim stopniu, że nie da się go naprawić albo koszt naprawy przekroczy wartość pojazdu. Właśnie wtedy warto poszukać skupu aut oferującego demontaż i wybrać się tam, by pozbyć się problemu. Jest jednak kilka kwestii formalnych, których należy dopilnować, decydując się na kasację auta.

Kasacja auta – sprawdź skup aut

Nie wszystkie skupy aut posiadają legalnie działającą stację demontażu. Aby upewnić się, że trafiłeś w uczciwe miejsce, sprawdź, czy posiada zezwolenie od Marszałka Województwa. Taki dokument potwierdza, że masz do czynienia z rzetelną firmą i oddając jej auto do kasacji, otrzymasz wszystkie niezbędne dokumenty, które umożliwią Ci załatwienie kolejnych formalności. W Gdańsku możesz się na przykład wybrać się do Skupu Aut, który już od 2005 roku prowadzi legalną działalność gospodarczą.

Jak oddać auto do kasacji? Wymagane dokumenty

Aby oddać samochód do kasacji będą Ci potrzebne następujące dokumenty:

  • dowód osobisty,

  • dowód rejestracyjny pojazdu,

  • kartę pojazdu (o ile została wydana),

  • jeśli jest to samochód firmowy, weź KRS lub zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.

Powyższe dokumenty należy zabrać ze sobą do wybranej stacji demontażu, gdzie po ich przedłożeniu, pracownicy zważą auto. Waga pojazdu powinna wynosić przynajmniej 90% masy zapisanej w dowodzie rejestracyjnym. Za ewentualne brakujące kilogramy trzeba będzie dopłacić.

Kasacja auta i co dalej?

Następnym krokiem jest podpisanie umowy kupna-sprzedaży. Potem stacja demontażu wystawi w 3 egzemplarzach zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu. Jeden zostawi sobie, drugi jest dla Ciebie, a trzeci będzie Ci potrzebny, żeby wyrejestrować auto.

Do wyrejestrowania samochodu w urzędzie niezbędne będzie:

  • zaświadczenie o zezłomowaniu auta wydane przez stację demontażu,

  • dowód osobisty,

  • dowód rejestracyjny,

  • karta pojazdu,

  • tablice rejestracyjne,

  • potwierdzenie polisy OC.

Będziesz też musiał zapłacić jeszcze niewielką opłatę skarbową. Pamiętaj, że na wyrejestrowanie masz 30 dni od kasacji auta.

Kiedy już dopełnisz formalności w urzędzie, możesz wybrać się do ubezpieczyciela, żeby powiadomić go o zezłomowaniu pojazdu i zakończyć polisę. To już ostatnia formalność, jaką należy się zająć po oddaniu samochodu do demontażu.

Pamiętaj, że oddanie pojazdu do legalnie działającej stacji demontażu nie tylko umożliwi Ci wyrejestrowanie auta i zakończenie polisy ubezpieczeniowej, ale też daje gwarancję prawidłowej utylizacji, bezpiecznej dla środowiska.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas