Artykuł sponsorowany Jakie formalności trzeba dopełnić przy oddawaniu auta na złom?

Jakie formalności trzeba dopełnić przy oddawaniu auta na złom?

Oddanie niesprawnego auta na złom to jedno z korzystniejszych rozwiązań. Pozwala ono legalnie i bez większych problemów pozbyć się samochodu, którego naprawa jest niemożliwa bądź też nieopłacalna. Warto jednak pamiętać, że zdecydowanie się na ten krok wymaga dopełnienia szeregu formalności. Jak oddać auto na złom i o czym należy pamiętać? Dowiedz się więcej na ten temat.

Oddanie auta na złom – kiedy można skorzystać z usług?

Oddanie auta na złom jest doskonałym rozwiązaniem w kilku sytuacjach. Najczęściej wówczas, gdy jest to bardziej opłacalne niż jego naprawianie i przywracanie mu właściwego stanu technicznego. Na ten krok mogą się zdecydować właściciele pojazdów, które uczestniczyły w wypadku drogowym w sytuacji, gdy ubezpieczyciel stwierdzi wystąpienie szkody całkowitej. Często jest to jedyna opcja dla kierowców, którzy poruszają się niesprawnym, wyeksploatowanym autem. 

Pojazd stwarzający zagrożenie dla kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu nie może być użytkowany – wyjaśnia ekspert z firmy Arpol Auto Złomowanie. Dodaje, że stare samochody w złym stanie techniczne również nie mogą być użytkowane.

Stwierdzenie uchybień uniemożliwia również uzyskanie pozytywnego wyniku badania technicznego. Niedopuszczony do ruchu drogowego samochód musi zostać albo naprawiony, albo zezłomowany. Decyzję należy podjąć w oparciu o skalę problemów, ale też konieczne do poniesienia koszty związane z ich usunięciem. W zakresie kosztów należy zwrócić uwagę też na ubezpieczenie OC. W przypadku starych aut jest ono wyjątkowo wysokie.

Jak przebiega złomowanie pojazdu?

Właściciel samochodu, który chce go zezłomować, powinien znaleźć odpowiednią firmę. Ważne, by punkt ten uzyskał od Marszałka Województwa pozwolenie na prowadzenie działalności w tym zakresie. Chcąc mieć pewność, jakie dokumenty należy zabrać ze sobą, warto wcześniej zadzwonić i dopytać o szczegóły. Wśród podstawowych znajdują się: dowód rejestracyjny, karta pojazdu i tablica rejestracyjna. Do złomowania pojazdu konieczny jest też numer VIN. Powinien on być również możliwy do odczytania z auta.

W zależności od stanu auta, firma może zdecydować się na odkup podzespołów – wówczas konieczne jest podpisanie stosowanej umowy. Po wykonaniu usługi właściciel pojazdu otrzymuje 3 egzemplarze zaświadczenia potwierdzającego zezłomowanie. Jedno pozostaje w punkcie, drugie otrzymuje kierowca, a trzecie jest konieczne do złożenia w wydziale komunikacji – stanowi ono podstawę wyrejestrowania samochodu. Należy pamiętać, że formalności tych należy dopełnić najpóźniej w ciągu 30 dni od złomowania. O fakcie tym należy również poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas