Artykuł sponsorowany Jak zmniejszyć zużycie paliwa w ciężarówce?

Jak zmniejszyć zużycie paliwa w ciężarówce?

Wydatki na paliwo stanowią znaczący koszt dla każdej firmy transportowej. Okazuje się, że istnieje szereg łatwych do wdrożenia sposobów, które po dłuższym czasie mogą doprowadzić do znaczących oszczędności na tym polu. Wiele z tych metod można wprowadzić od zaraz, dzięki czemu korzyści zostaną dostrzeżone niezwykle szybko. Jakie dokładnie kroki możemy podjąć w tym zakresie?

Podstawy

Zużycie paliwa zależy od szeregu czynników. Głównym jest pojemność jednostki napędowej, a także jej wydajność, która jest oczkiem w głowie współczesnych producentów samochodowych, którzy starają się zoptymalizować jej działania, ograniczając tym samym apetyt na paliwo. Silnik to jednak wierzchołek góry lodowej. Na zużycie mają bowiem wpływ takie elementy jak aerodynamiczne własności pojazdu, prawidłowe ciśnienie w oponach, czy przede wszystkim sposób jazdy kierowcy. Połączenie wszystkich, pozornie drobnych elementów, może jednak dać zaskakujące rezultaty w dziedzinie zmniejszania spalania, także w przypadku aut ciężarowych.

Ciśnienie opon

Opony to element niedoceniany, nie tylko pod względem bezpieczeństwa pasażerów, ale także ekonomicznej jazdy. Okazuje się bowiem, że nieodpowiednio dobrane ciśnienie ogumienia może zwiększać zużycie paliwa nawet o jedną czwartą. Jak jednak dopasować najwłaściwsze? Przede wszystkim powinniśmy kierować się zaleceniami producenta, a także masą ładunku i samego pojazdu. Powszechnie panuje jednak przekonanie, że duże przyczepy będą potrzebować 9 barów, natomiast mniejsze autokary około 5. Warto pamiętać, że kontrolowanie ciśnienia powinno odbywać się po zakończeniu jazdy, na schłodzonym ogumieniu.

Detale

W przypadku samochodu ciężarowego nasze możliwości manipulowania jego aerodynamiką są oczywiście ograniczone. Możemy jednak zadbać o kilka pomniejszych elementów, takich jak instalacja dachowego spojlera, zdjęcie zbędnych osłonek, sprawdzenie uszczelek oraz skontrolowanie mocowania naczepy. Dbanie nawet o tak pozornie błahe obszary, może zdecydowanie poprawić nie tylko zużycie paliwa, ale także właściwości jezdne naszego pojazdu, co szybko odczujemy na szosie.

Optymalizacja silników

Zmniejszenie spalania o około 2 litry na 100 kilometrów? Jest sposób, przy którym może okazać się to możliwe. Jest to metoda określana jako chip tuning, opierająca się na optymalizacji układu wtryskowego, co doprowadza do poprawienia sprawności silnika i zwiększeniu jego mocy przy jednoczesnym ograniczeniu spalania. Jak przyznają specjaliści z przedsiębiorstwa VITESSE V-tech z Tuszyna, to metoda w pełni bezpieczna, nie powodująca uszczerbku na wytrzymałości jednostki napędowej. Oczywiście ma to miejsce tylko wtedy, gdy jest wykonana zgodnie ze specyfikacją konkretnej jednostki napędowej, przez co warsztaty zajmujące się tego typu działalnością powinny być uznanymi specjalistami w tej dziedzinie.

Kierowca

Na ekonomię samochodu ciężarowego niebagatelny wpływ ma też sposób kierowania, zwany techniką jazdy. Głównym jej założeniem jest równomierna, nieszarpana i nieagresywna jazda, z szybkim przyspieszaniem i optymalną zmianą biegu na wyższy. Kluczem jest także dbanie o właściwe, stosunkowo niskie obroty jednostki napędowej, bowiem im wyższe ustawienie wskazówki obrotomierza, tym dotkliwsze spalanie. Istotna jest także umiejętność przewidywania zdarzeń na drodze, co obejmuje między innymi hamowanie silnikiem przed zbliżającą się przeszkodą. W spalaniu paliwa istotną rolę pełni też użycie akcesoriów samochodowych takich jaki klimatyzacja, również odpowiadająca za wzrost zużycia.

Jak widać ekonomiczna jazda obejmuje wiele czynników i wcale nie musi być trudna, jednak w jej przypadku ważne jest odpowiednie przygotowanie nie tylko kierowcy, ale i naszego samochodu ciężarowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas