Materiał Partnera Jak wykryć nieodpowiednią zbieżność kół?

Jak wykryć nieodpowiednią zbieżność kół?

Jazda uszkodzonym samochodem jest bardzo niebezpieczna. Nie inaczej jest z jazdą samochodem, który ma złą geometrię kół. Wydawać by się mogło, że jest to drobna usterka, jednak znacząco wpływa na prowadzenie auta oraz zmniejsza poziom bezpieczeństwa. Gdy zaobserwujemy zmiany w prowadzeniu samochodu, które spowodowane mogą być nieprawidłową geometrią kół, należy sprawdzić tę usterkę u mechanika.

Objawy nieprawidłowej zbieżności kół

W życiu większości kierowców przychodzi taki moment, w którym koniecznie musi on udać się do mechanika samochodowego, w celu naprawy swojego pojazdu. Przyczyn usterek jest wiele i są zróżnicowane. Problemy mogą dotyczyć nawet złego ustawienia kół. Tę awarię jesteśmy w stanie wykryć samodzielnie. Jeśli w trakcie jazdy samochodem czujemy, że auto ściągane jest w prawo lub w lewo być może jest to spowodowane złą geometrią kół, aczkolwiek przed wizytą u mechanika warto sprawdzić poziom ciśnienia w oponach. Wówczas, gdy ciśnienie jest w normie, najprawdopodobniej przyczyną tego jest złe ustawienie kół.

Problemy ze zbieżnością kół mogą być także spowodowane skrzywieniami lub innymi uszkodzeniami drążka kierowniczego. Objawy takiej usterki są łatwe do zaobserwowania. Jak tłumaczy specjalista z tej branży z firmy Auto-Mościska Serwis Mirosław Ropiak, w momencie, gdy zauważymy, że samochód jedzie prosto, a kierownica jest nieco skręcona w którąś stronę, możemy mieć pewność wystąpienia takiej usterki. W takim przypadku należy sprawdzić i ustawić zbieżność kół. Nieprawidłowa geometria kół może dawać również inne oznaki. Bardzo często zła zbieżność kół powoduje nierównomierne ścieranie się opon. Usterka ta jest łatwa do zauważenia przez przeciętnego kierowcę, ponieważ każdy powinien zobaczyć, czy krawędzie opon są tak samo zużyte, czy też na jednej ze stron widać większe ślady eksploatacji.

Koszt ustawienia zbieżności kół

Zbieżność kół w aucie jest bardzo ważna, ponieważ bezpośrednio wpływa na komfort jazdy, a poza tym przyczynia się do szybszego zużycia opon oraz powoduje większe spalanie samochodu. Fachowcy radzą, aby sprawdzać geometrię kół przynajmniej raz w roku. Ustawienie zbieżności kół wymaga odpowiedniego sprzętu, dlatego w domowych warunkach nie jesteśmy w stanie jej sprawdzić. Raczej nikt nie zamierza wydawać dużych pieniędzy na takie sprzęty, zatem w celu ustawienia geometrii kół należy udać się do mechanika. Taka usługa nie jest bardzo kosztowna, ponieważ ustawienie zbieżności kół kosztuje od około 60 zł.

Gdy będziemy już w warsztacie samochodowym to warto także skorzystać z innych usług. Mechanicy zajmujący się głównie problemami z kołami oferują między innymi serwis opon. Takie usługi polegają przede wszystkim na:

  • wymiana opon,
  • wyważeniu kół,
  • wyrównanie ciśnienia w oponach.

Poza tymi usługami, bardzo często oferowane są wymiany zaworów, a także sprzedaż nowych opon. Mechanicy zajmują się również innymi usterkami samochodów, które powiązane są z kołami. Do nich należy np. naprawa układów kierowniczych, czy naprawa układów zawieszenia.

Opracowanie:

Podziel się