Artykuł sponsorowany Jak wygląda wymiana sprzęgła w samochodzie dostawczym?

Jak wygląda wymiana sprzęgła w samochodzie dostawczym?

Wymiana sprzęgła w samochodzie dostawczym jest konieczna, kiedy dochodzi do jego zużycia lub poważnej awarii. Mogą o tym świadczyć takie symptomy jak: tzw. ślizganie się sprzęgła, szarpanie podczas ruszania, brak możliwości zmiany biegów. Objawów usterki może być więcej, a żadnego z nich nie należy lekceważyć. Dowiedz się, jak przebiega wymiana sprzęgła w samochodzie dostawczym.

Wymiana sprzęgła w samochodzie dostawczym – etapy

Wymianę sprzęgła powinien przeprowadzić doświadczony mechanik samochodowy. Nie należy tego robić samemu. Fachowiec dysponuje odpowiednimi narzędziami i wiedzą. Zdaje sobie sprawę z tego, na jakie szczegóły zwracać uwagę i jak etapowo powinna przybiegać wymiana sprzęgła w samochodzie dostawczym. W dużym uproszczeniu cały proces można podzielić na następujące kroki:

  • demontaż sprzęgła,

  • montaż pokrywy docisku i tarczy,

  • wymiana łożyska oporowego,

  • założenie nowego sprzęgła,

  • test sprawności.

W przypadku automatycznych skrzyń biegów konieczne jest jeszcze użycie odpowiedniego narzędzia diagnostycznego w celu przeprowadzenia adaptacji.

Naprawa sprzęgła – kto kupuje części?

Wymiana sprzęgła w samochodzie dostawczym nie zawsze jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Zdarza się, że wystarczy wymienić jakiś jego element, niewielką zużytą część. Doświadczony mechanik potrafi ocenić, które wyjście jest bardziej opłacalne, a przy tym bezpieczne. W serwisie aut dostawczych specjalizuje się np. Warsztat samochodowy z Nadarzyna. Jeśli oddasz w to miejsce swojego dostawczaka, możesz być pewien, że zostanie dokładnie zdiagnozowany i prawidłowo naprawiony.

W przypadku, kiedy nie trzeba wymieniać całego sprzęgła, a jedynie pojedyncze elementy możesz wybrać, czy chcesz zamówić je samodzielnie, czy zlecisz to mechanikowi. I w jednym, i w drugim przypadku może się okazać, że na części trzeba będzie poczekać kilka dni, czasem nawet około tygodnia. Powierzając zakup mechanikowi, zyskujesz jednak pewność, że część będzie pasować. To ważne, bo zamówienie niewłaściwego elementu wydłuży czas oczekiwania na naprawę.

Typowe oznaki problemów ze sprzęgłem

Bez sprawnego sprzęgła nie można liczyć na bezpieczną jazdę samochodem. Czasem wręcz staje się ona niemożliwa. Do wizyty u mechanika powinny Cię skłonić takie objawy, jak wspomniane już we wstępie ślizganie się sprzęgła, niemożność wbicia pierwszego lub wstecznego biegu podczas pracy na biegu jałowym, tzw. branie sprzęgła w zbyt wysokim ułożeniu czy szarpanie przy ruszaniu. Jeśli coś takiego dzieje się w Twoim samochodzie, zabierz go do sprawdzonego warsztatu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas