Materiał Partnera Jak szybko i skutecznie wyczyścić rolety zewnętrzne?

Jak szybko i skutecznie wyczyścić rolety zewnętrzne?

Jeśli przez dłuższy czas nie będziesz mył rolet zewnętrznych i właściwie ich konserwował, mogą w końcu przestać prawidłowo działać. Z biegiem czasu osiądą na nich kurz, brud i pył. Na pewno nie chcesz ich uszkodzić i zarysować. Dlatego pamiętaj, aby je regularnie czyścić. Jednocześnie bądź ostrożny, aby nie uszkodzić rolet podczas czyszczenia.

Czyszczenie z kurzu i pyłu

Kurz i pył mogą być bardzo niebezpieczne dla zewnętrznych rolet. Fryderyk Urbaniak Mobilna Myjnia Parowa Clean Team zwraca uwagę na to, aby dokładnie wyczyścić pancerz rolet. Musisz je systematycznie myć, jeśli chcesz, by działały długo i niezawodnie. Należy zmoczyć miękką szmatkę wodą z płynem do mycia naczyń. Ewentualnie możesz użyć miękkiej gąbki. Wtedy nie musisz się bać, że porysujesz lakierowanych powierzchni i plastikowych części. Absolutnie nie możesz użyć proszku do pieczenia, żrących preparatów, skrobaczki i ostrej szczotki. Elementy wykonane z tworzywa sztucznego warto później jeszcze przetrzeć dobrym środkiem antystatycznym. Wtedy kurz nie będzie przywierał do powierzchni. Możesz użyć takiego samego preparatu, jak do przecierania mebli.

Troska o najmniejsze detale

Pamiętaj, że każdy detal jest niezmiernie ważny. Paski i linki, które wykorzystujesz do obsługi rolety, możesz wymyć wodą z proszkiem lub płynem do mycia naczyń. Jeśli są bardzo zabrudzone, ostrożnie wyczyść je szczotką do rąk. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie regularne mycie pasków i linek. Wtedy nie dopuścisz do dużych zabrudzeń.

Kurz, pył i brud możesz wymyć bez użycia wody. Świetnie sprawdzi się tutaj sprężone powietrze. Dzięki odpowiednim dyszom łatwo dotrzesz do każdego zakamarka. Niektóre modele rolet i żaluzji można dokładnie wyczyścić też myjką ciśnieniową. Warto wtedy skorzystać z pomocy specjalisty.

Brud i kurz mogą osiadać również na uszczelkach znajdujących się na dole.  Do czyszczenia uszczelek warto użyć specjalnego środka do konserwacji gumy. Taki preparat można też później wykorzystać do mycia uszczelek w drzwiach i samochodzie. Wtedy guma dalej będzie elastyczna i nie pęknie nawet po dłuższym czasie.

Jeśli cierpisz na alergię lub po prostu bardzo dbasz o porządek, zwróć uwagę na sprzęt parowy. Doskonale wyczyści nawet trudno dostępne miejsca. Parownicy można śmiało użyć do czyszczenia rolet zewnętrznych, żaluzji, okien czy podłogi. Można nią również czyścić inne powierzchnie, np. podłogę, odzież, lustra i piekarnik. Jest ekologiczna. Dlatego, jeśli dbasz o środowisko, możesz bez problemu wybrać takie rozwiązanie. Nie potrzebujesz wtedy żadnych środków chemicznych. Wystarczy sama woda. Zabija nawet 99% bakterii i wirusów.

Podziel się