Materiał Partnera Jak rozpoznać, że manualna skrzynia biegów uległa awarii?

Jak rozpoznać, że manualna skrzynia biegów uległa awarii?

Skrzynia biegów jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych samochodu. Poprzez zmianę biegów pozwala nam kontrolować prędkość, z jaką porusza się pojazd. Ale jak w przypadku każdego mechanizmu, również i skrzynia biegów może ulec awarii. Dlatego w artykule przybliżymy przyczyny jej zużywania się, a także podpowiadamy, jakie objawy powinny nas zaniepokoić.

Dlaczego manualna skrzynia biegów się psuje?

Podstawowe powody sprawiające, że manualna skrzynia biegów ulega zniszczeniu to nieodpowiednie eksploatowanie, wady konstrukcyjne oraz zaniedbywanie serwisowania. O co dokładnie chodzi? Otóż zdecydowanie najczęstszą przyczyną awarii jest zbyt szybkie zmienianie biegów. To powoduje, że koła zębate składające się na konstrukcję skrzyni niedokładnie się do siebie dopasowują, a gwałtowne uderzenia skutkują wycieraniem się lub nawet wyłamaniem zębów. Szybsze zużycie mechanizmu skrzyni biegów powoduje także jazda na biegu nieprawidłowo dobranym do prędkości. Efektem tego jest przeciążenie konstrukcji. Inny, częsty błąd stanowi zbyt rzadka wymiana lub uzupełnianie oleju w skrzyni.  

Awaria skrzyni biegów – objawy

Niezależnie od tego, z jakiego powodu pojawiła się awaria skrzyni biegów, powoduje to dyskomfort w prowadzeniu pojazdu oraz niebezpieczeństwo dla kierowcy. Dlatego warto znać charakterystyczne dla tego rodzaju usterki objawy, które będą dla nas informacją, że powinniśmy niezwłocznie udać się do serwisu samochodowego. Bez dwóch zdań najbardziej niepokojące są wszelkie dźwięki, które dochodzą ze skrzyni biegów. Może to być zgrzytanie, stukanie, szumy, czy też wycie pojawiające się szczególnie podczas zmiany biegów. Naszą uwagę powinny również zwrócić między innymi – brak płynności w pracy skrzyni, duży luz odczuwalny nawet na postoju, a także mimowolne wypadanie biegów.

Naprawa czy wymiana?

W momencie, gdy zaobserwujemy któryś z powyższych objawów, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u mechanika. Jeśli awaria będzie niewielka fachowcy z warsztatu samochodowego Auto Serwis w Rumi bez problemu poradzą sobie z naprawą. Odpowiednie narzędzia oraz doświadczenie mechaników umożliwia im wykonanie profesjonalnej regeneracji praktycznie każdej części. Natomiast, gdy usterka nie zostanie usunięta odpowiednio wcześnie, jedynym wyjściem będzie całkowita wymiana skrzyni biegów, czym również, jeśli będzie to konieczne, zajmą się fachowcy. Oczywiście zanim mechanik przejdzie do naprawy, najpierw przeprowadzi szczegółową diagnostykę, a następnie doradzi najkorzystniejsze i najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Opracowanie:

Podziel się