Artykuł sponsorowany Jak rozpoznać jakość części zamiennych?

Jak rozpoznać jakość części zamiennych?

Okres eksploatacji podzespołów motoryzacyjnych jest uzależniony od bardzo wielu czynników m.in. stylu jazdy czy ilości pokonywanych kilometrów. Dlatego każdy samochód prędzej czy później będzie potrzebował części zamiennych. Obecnie bez większych problemów można kupić zarówno części oryginalne, jak też zamienniki. Dokonując zakupu warto brać pod uwagę nie tylko cenę danego elementu, ale przede wszystkim jego jakość, ponieważ to od niej zależy bezawaryjne działanie auta.

Które części samochodowe zużywają się najszybciej?

Posiadanie samochodu to nie tylko wygoda i lepszy komfort przemieszczania się, ale także obowiązki związane z utrzymaniem auta w dobrym stanie technicznym. Ma to kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa kierowcy, pasażerów i innych użytkowników dróg. Wyeksploatowane lub uszkodzone podzespoły mogą być przyczyną wypadków. Dlatego warto odwiedzać warsztat samochodowy nie tylko podczas corocznego przeglądu, ale również wtedy, gdy sami zaobserwujemy, iż coś złego zaczyna dziać się z naszym autem. Listę części, które zużywają się w samochodach najszybciej, przybliża ekspert firmy ADF Auto prowadzącej autoryzowany serwis wielu marek:

Kondycja samochodu to wypadkowa sposobu jego eksploatacji oraz wieku. Jednak nawet kilku bądź kilkunastoletnie auta mogą być w doskonałym stanie technicznym. Jednak, aby tak się stało należy spełnić kilka warunków. Pierwszym z nich jest właściwa eksploatacja pojazdu. Przejawia się ona tankowaniem paliwa dobrej jakości, terminową wymianą filtrów, olejów i płynów eksploatacyjnych, czy garażowaniem samochodu. Kolejnym warunkiem jest regularne serwisowanie i wymiana zużytych części, a te w zależności od marki mają różną żywotność. Mimo to należy pamiętać, że bez względu na producenta najczęściej psują się podzespoły w układzie hamulcowym m.in. klocki, tarcze, bębny i szczęki. Na kolejnym miejscu są elementy zawieszenia np. sworznie, drążki kierownicze, tuleje wahaczy i gumy stabilizatorów. Warto także profilaktycznie sprawdzać stan paska alternatora z napinaczem oraz amortyzatory, szczególnie gdy przebieg pojazdu jest wyższy niż 100 tysięcy kilometrów. 

Różnice między częściami oryginalnymi a zamiennikami

Poszukiwanie części zamiennych najlepiej rozpocząć od kontaktu z serwisem motoryzacyjnym, w którym doświadczeni mechanicy pomogą w doborze odpowiedniego podzespołu. Jakość części zamiennych można także sprawdzić samemu korzystając z oznaczeń katalogowych widniejących na sprzedawanych produktach. Symbole te pozwalają nabywcy na stwierdzenie czy ma on do czynienia z częścią oryginalną, czy zamiennikiem. Wśród wielu oznaczeń warto szczególną uwagę zwrócić na symbole O, Q, P oraz Z.

Dla części oryginalnych zarezerwowano oznaczenia O i Q. Symbol P informuje, że jest to część zamienna o jakości porównywalnej z oryginalną. Literą Z oznacza się zamienniki nie posiadające certyfikatu jakości koncernu motoryzacyjnego. Jednak podzespoły takie muszą posiadać odpowiednią homologację.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas