Materiał Partnera Jak przedłużyć żywotność sprzęgła?

Jak przedłużyć żywotność sprzęgła?

W przypadku niektórych samochodów typowo miejskich, wymiana sprzęgła może kosztować kierowcę nawet w granicach do 5 tys. zł. Nic więc dziwnego, że chcemy przeciągnąć w czasie tę naprawę i cieszyć się bezawaryjnym sprzęgłem jak najdłużej. Możemy uczynić to dzięki odpowiedniej eksploatacji samochodu, która zdecydowanie przedłuży jego pracę. Jak to zrobić? Dowiedz się z nami.

Dociskaj sprzęgło do podłogi

Choć wydaje się to oczywistym nawykiem, to niestety kierowcy, nie tylko początkujący, mogą mieć z tym problem. Warto jednak pamiętać, że zużycie sprzęgła zdecydowanie wzrasta, gdy pomiędzy wałem napędowym a wałem korbowym pojawia duża rozbieżność prędkości. Jeśli więc sprzęgło nie zostało dociśnięte do końca, a my już naciskamy pedał przepustnicy, powoli doprowadzamy do zwiększonego zużycia tego podzespołu.

Zrezygnuj z agresywnej jazdy

Agresywna i porywcza jazda to zabójstwo dla większości podzespołów w naszym samochodzie, które muszą poradzić sobie z nadmiernie działającymi siłami. Nie inaczej jest w przypadku sprzęgła, szczególnie podczas gwałtownego ruszania np. spod świateł, czemu najczęściej towarzyszy pisk ogumienia, a także swąd spalonego sprzęgła, który jest oznaką nieodpowiedniej jazdy.

Nie stój na biegu podczas stania w korku

Odpowiedniego podejścia wymaga od nas także jazda w mieście, która może zdecydowanie destrukcyjnie wpłynąć na sprzęgło. Podkreślają to mechanicy z warsztatu samochodowego Moto Naprawa, którzy zalecają, aby podczas stania na światłach lub w korku, wrzucać bieg na luz, co oszczędzi nie tylko naszą energię, ale także samo sprzęgło.

Sprawdzaj opuszczenie hamulca ręcznego

Choć błąd ten zazwyczaj przytrafia się kierowcom sporadycznie i z powodu dużego pośpiechu, to zdarza się, że zapominają oni o całkowitym opuszczenia ręcznego hamulca. Taka jazda, nawet przez kilka metrów, obniża sprawność sprzęgła, które ulega szybszemu zużyciu.

Zakładajmy wygodne buty do jazdy

Jak wspomnieliśmy wcześniej, podstawową zasadą przy używaniu sprzęgła, jest wciskanie jego pedału do końca. Często staje się to niemożliwe przez jazdę w niewygodnych butach o zsuwającej się podeszwie, w szczególności w klapkach, ale także w butach na obcasach. Jest to jednak oczywiście nie tylko destrukcyjne dla sprzęgła, ale ma przede wszystkim negatywny wpływ na bezpieczeństwo na drodze nasze oraz innych uczestników ruchu.

Choć nie istnieją złote recepty na to, aby podzespoły w naszym samochodzie były wieczne, to dzięki umiejętnej eksploatacji możemy znacząco przedłużyć ich żywotność, oszczędzając tym samym sporo pieniędzy.

Opracowanie:

Moto Naprawa Mechanika Waldemar Kopański

Radzyń Podlaski , Międzyrzecka 32

  • tel. 516 134 419

Podziel się