Materiał Partnera Jak poprawnie eksploatować automatyczną skrzynię biegów?

Jak poprawnie eksploatować automatyczną skrzynię biegów?

Automatyczne skrzynie biegów z roku na rok coraz bardziej zyskują na popularności. Jest to związane z coraz większą ilością aut tego typu, a także wygodą użytkowania. Nadają się zarówno dla osób prowadzących samochód w miastach, jak i na trasach. Doskonale sprawdzają się one w zakorkowanych centrach miast, jak i na długich drogach ekspresowych, czy autostradach.

Odpowiednio zmieniaj biegi

Coraz większa popularność automatycznych skrzyń biegów, wiąże się z coraz większą liczbą ich użytkowników. Razem ze wzrostem liczby użytkowników, rośnie liczba awarii, które spowodowane są w większości przypadków nieodpowiednią eksploatacją pojazdu, jak i samej przekładni. Każdy kierowca użytkujący auto z automatyczną skrzynią, powinien trzymać się kilku prostych zasad. W pierwszej kolejności trzeba zapamiętać, aby zmieniając tryb jazdy, całkowicie zatrzymać pojazd. Ustawienie gałki skrzyni biegów na pozycji „parking”, podczas jazdy może być bolesne w skutkach. W momencie dostrzeżenia jakichkolwiek objawów awarii skrzyni biegów należy niezwłocznie udać się do warsztatu, takiego jak Ediparts, który specjalizuje się w naprawie automatycznych skrzyń biegów. W nowszych samochodach posiadających ten rodzaj przekładni, tryb „P” podczas jazdy jest często zablokowany. Starsze jednak modele mogą nie posiadać takiej funkcji. Żywotność skrzyni skraca również każdorazowe ustawianie skrzyni biegów na luz, podczas jazdy. Niestety w takim ustawieniu pompa nie zapewnia odpowiedniego smarowania, jakie powinno występować podczas jazdy. Dodatkowo wracając na tryb „Drive”, ucierpieć mogą sprzęgiełka skrzyni biegów, które poddane są w tym momencie bardzo dużym obciążeniom.

Rozgrzej auto i dbaj o poziom oleju

Regularnie popełnianym błędem kierowców, jest zbyt agresywna jazda nierozgrzanym autem. Ten błąd tyczy się zarówno użytkowników skrzyń automatycznych, jak i manualnych. Zaczynając jazdę w taki sposób, łamiemy pierwszą zasadę poprawnej eksploatacji pojazdów. Stopniowy wzrost obrotów i spokojny sposób jazdy pozwoli wszystkim płynom odpowiednio rozprowadzić się po silniku, a także osiągnąć odpowiednią temperaturę, która zapewni optymalną wydajność pracy. Olej w automatycznej skrzyni biegów jest bardzo ważnym jej elementem. Dlatego warto dać się także jemu rozgrzać do odpowiedniej temperatury. Uważać także należy na wszelkiego rodzaju wycieki oleju. Niewystarczająca jego ilość może doprowadzić do poważnych i kosztownych awarii, dlatego warto regularnie sprawdzać stan oleju i regularnie go wymieniać. Wymiana oleju powinna odbywać się co około 60- 80 tysięcy kilometrów. Olej w skrzyni biegów starzeje się, co skutkuje utratą właściwości potrzebnych, do odpowiedniej pracy skrzyni.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas