Artykuł sponsorowany Jak holować samochód?

Jak holować samochód?

Proces holowania wymaga spełnienia określonych wymagań, solidnego przygotowania oraz przestrzegania określonych przepisów ruchu drogowego. Bardzo ważną kwestią jest to, że pojazd holujący powinien być cięższy od naszego samochodu i powinien mieć mocny silnik. Co więcej, w aucie holowanym, wszystkie elementy układu hamulcowego, układu kierowniczego i oświetlenia zewnętrznego muszą być całkowicie sprawne oraz trzeba mieć możliwość dostania się do środka. Oznacza to, że jeśli mieliśmy stłuczkę i którakolwiek z wymienionych wyżej części jest uszkodzona, to należy zadzwonić po lawetę.

Inne sytuacje, w których musimy wezwać lawetę

Z usług pomocy drogowej, należy również korzystać, gdy doszło do wycieku oleju silnikowego lub płynu chłodniczego i nie ma możliwości zastopowania go. W takich sytuacjach należy wezwać również straż pożarną, która zabezpieczy plamy. Innymi zdarzeniami wymagającymi pomocy są: uszkodzenie karty do uruchamiania samochodu, przez co nie ma możliwości wejścia do środka oraz zablokowanie stacyjki (dotyczy to starszych modeli aut). Firmą, która w razie wymienionych awarii odholuje nasze auto, jest Potimeks. Dodatkowo, w razie potrzeby możemy nabyć u nich części używane do samochodów.

Jak odholować auto bez lawety?

Jeżeli stłuczka pozwala na odholowanie naszego auta bez konieczności wzywania specjalistów, to możemy poprosić o pomoc kogoś znajomego lub innego uczestnika ruchu. Jednak musi spełniać on wszystkie wymienione wyżej warunki. My natomiast powinniśmy liczyć się z tym, że w naszym samochodzie może nie działać wspomaganie kierownicy oraz układu hamulcowego. W takich przypadkach należy użyć więcej siły i wcześniej wciskać hamulec. Pamiętajmy także, że jeżeli, którykolwiek z samochodów nie ma opłaconego OC, to holowanie nie ma prawa się odbyć i będziemy zmuszeni skorzystać z auto lawety. Natomiast jeśli wszystko jest w porządku, to potrzebujemy linkę holowniczą w kolorze biało-czerwonym o długości od 4 do 6 metrów, sztywny hol do 3 m oraz trójkąt ostrzegawczy. Następnie możemy zamontować linkę holowniczą w pojeździe holowanym (musi być zawsze napięta) i położyć trójkąt po lewej stronie, na zewnątrz tylnej szyby, na ramieniu wycieraczki.

Holowanie pojazdu jeszcze więcej przepisów

W kodeksie drogowym znajdziemy również inne zapisy:

  • w obszarze zabudowanym maksymalna prędkość samochodu holującego może wynosić 30 km/h, a poza miastem 60 km/h;
  • jeżeli jest słaba widoczność, to w pojeździe holowanym powinny być włączone światła pozycyjne;
  • odległości między samochodami, które należy zachować, określają długości linek holowniczych;
  • zawsze należy wybierać mało oblężone drogi, a samochody muszą poruszać się płynnie, bez szarpania. W przypadku jazdy po drogach wielopasmowych trzeba wybierać prawy pas, a każdy zamiar skręcania sygnalizować wystawieniem kierunkowskazu w obu pojazdach.
Pamiętajmy, że jeśli nie dostosujemy się do wszystkich wymienionych wyżej przepisów, to w przypadku kontroli policyjnej możemy otrzymać spory mandat i punkty karne. Wtedy może się okazać, że korzystniej byłoby zapłacić za lawetę.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas