Materiał Partnera Jak często należy wymieniać opony na nowe?

Jak często należy wymieniać opony na nowe?

Opony ulegają zużyciu każdego dnia, nie tylko podczas jazdy, ale również w trakcie postoju, kiedy to dochodzi od ich odkształcenia. Gdy bieżnik jest nadmiernie starty, ogumienie nie nadaje się do jazdy, ponieważ zmniejszona przyczepność to zagrożenie na drodze. Jak często należy wymieniać opony na nowe i w jaki sposób prawidłowo określić, czy ogumienie jest już zużyte?

Nowe opony dobrej jakości to optymalna przyczepność i większe bezpieczeństwo podczas jazdy. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, ze ogumienie starzeje się nie tylko podczas eksploatacji. Również często auta garażowane i używane sporadycznie wymagają wymiany opon, ponieważ  guma traci swoje właściwości z biegiem czasu, a także dochodzi do zmiany kształtu opon.

Wiek opony

Jak informuje ekspert firmy Fredopony, zajmującej się serwisem ogumienia, każda opona ma swój  wiek i określoną zdatność do użycia, niezależnie od tego, jak często jest użytkowana. Możemy poznać wiek opony, odczytując datę produkcji, która jest podana z boku, za symbolem DOT określającym kod fabryczny. Pierwsze trzy cyfry w ciągu oznaczającym datę produkcji to tydzień, a dwie ostatnie, rok.

Żywotność opony to indywidualna sprawa zależna od rozmaitych czynników, jak jakość materiału użytego do produkcji, częstotliwość użytkowania i nie tylko. Polskie prawo nie określa dopuszczalnego wieku opony. Należy zatem we własnym zakresie ocenić zdatność ogumienia do użytku.

Głębokość bieżnika

W Polsce dozwolone jest użytkowanie opon o głębokości bieżnika nie mniejszej niż 1,6 mm. Według producentów ogumienia jest to jednak głębokość ograniczająca bezpieczeństwo na drodze i wydłużająca drogę hamowania. Dla opon zimowych zalecana głębokość to przynajmniej 4 mm, a dla letnich 3 mm.

Stan ogumienia jest weryfikowany podczas dorocznego przeglądu samochodu w serwisie. Kontrolę opon należy jednak przeprowadzać regularnie we własnym zakresie, by mieć pewność, że  zachowane są ich dobre właściwości. Do uszkodzenia opony może dojść w sposób mechaniczny, na przykład po najechaniu na wysoki krawężnik lub ostry przedmiot na drodze. By zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas jazdy na mokrych i suchych nawierzchniach, należy kontrolować głębokość bieżnika, wiek opony, a także ogólny stan ogumienia.

Podziel się