Artykuł sponsorowany Jak często należy wykonywać przeglądy eksploatacyjne samochodów?

Jak często należy wykonywać przeglądy eksploatacyjne samochodów?

Pojazdy techniczne zarejestrowane w Polsce, które poruszają się po drogach, muszą przechodzić okresowo badania techniczne. Najczęściej kojarzą nam się one ze sprawdzeniem stanu ogumienia oraz zbadaniu, czy aby nasze auto nie wydziela za dużo dymu w czasie spalania benzyny lub ropy. To jednak zdecydowanie nie wszystko. A czym są przeglądy? Co jaki czas należy dokonać przeglądu eksploatacyjnego auta?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Zacznijmy od tego, że przeglądem technicznym lub przeglądem eksploatacyjnym często nazywamy badania techniczne. Tak według polskiego prawa nazywają się okresowe kontrole samochodów, które powinniśmy wykonywać regularnie. Badania techniczne są zatem obowiązkowe, a za ich niezrobienie możemy dostać mandat od policji. Policja może też zatrzymać nam dowód rejestracyjny – mówi przedstawiciel firmy Auto Perfekt Mulak z Lublina. Badań technicznych dokonujemy na stacjach kontroli pojazdów, natomiast przeglądu eksploatacyjnego dokonujemy u doświadczonego mechanika, który profesjonalnie zdiagnozuje nasz samochód. Jeżeli podejrzewamy, że dzieje się z nim coś złego lub po prostu chcemy upewnić się, że badanie techniczne niczego nie pominęło, dokonujemy przeglądu eksploatacyjnego. Teoretycznie badanie na stacji kontroli pojazdów powinno wskazać stan ogumienia, hamulców, oświetlenia, układu kierowniczego etc., ale w praktyce każdy kierowca wie, że badania odbywają się często po macoszemu, ponieważ stacji kontroli zależy na zarobku i czasie, a nam zwyczajnie na przedłużeniu dopuszczenia samochodu do ruchu. Warto jednak zadbać o bezpieczeństwo i zdecydować się na dodatkową wizytę w warsztacie samochodowym.

Co sprawdzimy w czasie przeglądu?

Teoretycznie sprawdzimy to samo, co powinniśmy sprawdzić w czasie badania technicznego. Dokładnie sprawdzimy głębokość bieżnika opon oraz równomierność zużycia, jeśli mamy wątpliwości, czy nie powinniśmy ich zmienić. Sprawdzimy oświetlenie - nie tylko ewentualne uszkodzenia żarówek i lamp, ale i prawidłowe ustawienie oraz kąty padania światła. Jeżeli coś złego dzieje się z naszymi hamulcami, możemy zbadać siłę oraz równomierność hamowania. Fachowy warsztat samochodowy wskaże nam także, w jakim stanie są elementy układu kierowniczego, czy drążki kierownicze nie są zużyte, czy nie pojawił się luz. Dokonamy oceny stanu zawieszenia, w którym także mogą po czasie pojawić się luzy. Jeśli coś jest nie tak z nadwoziem, fachowiec wskaże, w jakim stanie są elementy nośne i szyby – może okazać się, że coś trzeba będzie wymienić. Fachowcy zajmą się także silnikiem naszego samochodu - usuną usterki, jeśli pojawią się wycieki oleju, czy emisja szkodliwych związków będzie zbyt duża. Jak często dokonywać tego typu przeglądu? - Wszystko zależy od wieku naszego samochodu i faktu, jak wyglądają badania techniczne. Jeśli coś nas zaniepokoi, bezwzględnie powinniśmy wyruszyć do sprawdzonego specjalisty. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas