Materiał Partnera Regeneracja turbiny - co i jak

Regeneracja turbiny - co i jak

Wśród dzisiejszych samochodowych tematów związanych z naprawą konkretnych części pojazdów bardzo często pojawia się pojęcie jakim jest regeneracja turbosprężarek. Warto dowiedzieć się jednak o tym nieco więcej, ponieważ dla wielu osób temat po zagłębieniu go może stać się bardzo ciekawy, z uwagi na bardzo nietypowe rozwiązania stosowane w dzisiejszej mechanice samochodowej?

Turbosprężarka - co to?

Na samym początku trzeba wyjaśnić nieoczywistą kwestię, jaką jest samo działanie turbosprężarki. Jest ona urządzeniem mającym na celu chwilowe zwiększenie mocy pojazdu, poprzez tymczasowe zwiększenie możliwości spalania sporych ilości paliwa w zaledwie kilka sekund. Dzieje się to w momencie, w którym turbosprężarka zaczyna wprowadzać do komory spalania znacznie większe ilości powietrza, dzięki czemu może się tam znaleźć też większa ilość paliwa, które zostanie szybciej spalone, przez co samochód dostanie bardzo dużo dodatkowej mocy, z uwagi na energię, która powstała w cylindrze podczas spalania paliwa. Turbosprężarka jest wykonana z dwóch odrębnych części, z których jedna z nich jest turbiną, a druga sprężarką.

Na czym polega regeneracja turbosprężarki

Turbosprężarki są wykonywane z bardzo mocnych, solidnych i wytrzymałych materiałów, a mimo to nie ma gwarancji tego, że do ich wnętrza nie dostaną się żadne drobne zanieczyszczenia które mogłyby uszkodzić turbinę. Jeżeli już turbosprężarka zostanie uszkodzona, jej wymiana to niesamowicie duży koszt, jeżeli chcemy kupić nowy egzemplarz. Z tego też powodu tak popularne są warsztaty zajmujące się regeneracją turbosprężarek, takie jak Moto-Grucha Maciej Gruszka. Regeneracja ta, czyli inaczej po prostu jej naprawa, polega na wymienieniu jedynie niektórych drobnych części turbosprężarki, aby wyeliminować konieczność zakupu kompletnie nowego urządzenia. Na samym początku, gdy warsztat samochodowy otrzyma naszą turbosprężarkę, powinny zostać wykonane wszelkie prace mające na celu wyczyszczenie urządzenia i usunięcie wszystkich zanieczyszczeń, które mogły spowodować uszkodzenie turbiny. Jeżeli mamy pewność, że warsztat, do którego oddajemy turbosprężarkę, jest porządny i godny zaufania, możemy liczyć na to, że turbosprężarka po regeneracji będzie działać dokładnie tak, jak nowy egzemplarz, a do wymiany niektórych jej elementów zostały użyte tylko oryginalne części renomowanego producenta. Najlepsi mechanicy podczas regeneracji turbosprężarki dbają też o to, aby zawsze wymienić zużywające się elementy takie jak uszczelki czy łożyska.

Opracowanie:

Moto-Grucha Maciej Gruszka

Bielsko-Biała , Wodna 55

  • tel. 790 600 556

Podziel się