Materiał Partnera Dlaczego warto wymieniać świece zapłonowe?

Dlaczego warto wymieniać świece zapłonowe?

Do ważnych napraw eksploatacyjnych zaliczana jest wymiana świec zapłonowych. Niestety wielu kierowców bagatelizuje lub po prostu nie pamięta o ich cyklicznym serwisie. To z kolei może być powodem poważnych usterek, które będą się wiązały z kosztownymi naprawami. Dlatego warto przeczytać jakie są najczęstsze objawy zużytych świec zapłonowych i kiedy trzeba zdecydować się na ich wymianę.

Długi okres eksploatacji świec zapłonowych

Może to wydawać się zabawne, ale największym problemem świec zapłonowych jest ich długa żywotność. Czasy, kiedy świece były wymieniane podczas standardowego serwisu olejowego już dawno minęły. Obecnie żywotność tego podzespołu wynosi 30-100 tysięcy kilometrów. Łatwo zatem stracić rachubę i zapomnieć, kiedy po raz ostatni wymieniane na nowe.


Warto także podkreślić, że w przypadku współczesnych aut rola tego elementu jest dużo większa niż jeszcze kilkanaście lat temu. Dla przykładu awaria jednej świecy powoduje brak zapłonu w cylindrze. W wyniku tego w katalizatorze pojawia się niespalone paliwo, które powoduje uszkodzenie tego elementu.

Diagnostyka świec zapłonowych

Weryfikacja stopnia zużycia świec zapłonowych jest bardzo trudnym zadaniem. Oczywiście świece wymagające wymiany powodują zakłócenia pracy silnika. Jednak nie pojawiają się one nagle. Słabsze osiągi połączone ze zwiększonym zużyciem paliwa nasilają się stopniowo. W wielu przypadkach niemal niezauważenie. Następnym sygnałem alarmowym są trudności z odpaleniem silnika. Stwierdzenie nierównej pracy jednostki napędowej również może świadczyć o zużyciu świec zapłonowych.

Czym może się zakończyć całkowite zużycie świecy? Przede wszystkim oderwaniem fragmentu elektrody, która po znalezieniu się w cylindrze może doprowadzić do poważnej awarii jednostki napędowej.

Wymiana świec zapłonowych

Wymiana świec zapłonowych powinna się rozpocząć od wyboru właściwego modelu. W tym aspekcie należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta aut danej marki. Dobierając parametry świec należy brać pod uwagę wymiar, kształt oraz wartość cieplną, która określa przedział temperatur, w jakim mogą pracować świece.

Wymieniając świece zapłonowe należy także kupić nowe przewody wysokiego napięcia. Ich izolacja również ulega zużyciu pod wpływem czasu.

Mówiąc o właściwym doborze świec trzeba pamiętać o konsekwencjach, jakie może przynieść montaż źle skonfigurowanych elementów. Źle dobrane świece wyraźnie podnoszą wysokość spalania. Co gorsze narażają jednostkę napędową na poważne uszkodzenie.

Nowe świece należy montować całymi kompletami. Sama wymiana powinna być przeprowadzona na zimnym silniku. Określając żywotność świec trzeba wziąć pod uwagę, że w przypadku pojazdów z instalacją LPG jest ona dwa razy krótsza.

Wymianę świec należy powierzyć sprawdzonemu serwisowi. Z pewnością możemy do nich zaliczyć Auto Serwis Ciesielski, który oferuje kompleksowe usługi z zakresu mechaniki pojazdowej na terenie Gdańska. Sam zabieg trzeba wykonywać średnio co 30 tysięcy kilometrów. Warto o tym pamiętać, aby uniknąć poważnych konsekwencji.

Opracowanie:

Podziel się