Artykuł sponsorowany Dlaczego warto stawiać na aluminium w konstrukcji kontenerów transportowych?

Dlaczego warto stawiać na aluminium w konstrukcji kontenerów transportowych?

Kontenery transportowe są stalowymi konstrukcjami służącymi do wielokrotnego przewozu towarów. Aby spełniały swoje zadanie przez wiele lat, wszystkie ich elementy powinny być  odporne na uszkodzenia mechaniczne, korozję, a jednocześnie miały wszystkie elementy ułatwiające załadunek oraz wyładunek przewożonego towaru.  Aluminium jest metalem, który jest odpowiedzią na wszystkie te potrzeby oraz obniża koszty transportu.

Producenci samochodów osobowych oraz ciężarowych powszechnie stosują aluminium w konstrukcjach karoserii oraz podwozi. Biorąc pod uwagę plastyczność tego metalu, rozwiązanie może się wydawać dość ryzykowne. Szczególnie, jeśli pomyślimy o znacznych tonażach towarów, które muszą być możliwe do transportu przy pomocy kontenerów. Tymczasem, nawet narożne słupki, odpowiedzialne za nośność kontenerów transportowych, mogą być aluminiowe i nie tracić na swoich właściwościach. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiedniego stopu aluminium.

Zalety wykorzystania aluminium w konstrukcji kontenerów.

Głównym powodem zastępowania elementów stalowych aluminium, jest pożądane w transporcie towarowym obniżenie masy kontenera. Takie same elementy konstrukcyjne, ale wykonane ze stali, są nawet 40% cięższe. W sytuacji, kiedy tonaż jest istotnym parametrem przekładającym się na czas, a więc i koszty transportu, aluminium staje się materiałem nad wyraz ekonomicznym.

Niska waga konstrukcji aluminiowych jest nie do przecenienia, jeśli kontener służy do przewodu podatnego na uszkodzenia mechaniczne towaru. Stelaż aluminiowy pozwala na jego większe uporządkowanie bez dużego zwiększania obciążenia ładunku. Dzięki temu można oszczędzić  tonaż i przeznaczyć go na odpowiednie wypełnienie przestrzeni pomiędzy transportowanymi elementami nawzajem oraz obudową kontenera.

Aluminium ma też wyższą odporność na korozję atmosferyczną. Stal ulega jej pod wpływem deszczu i śniegu. Aluminium  zacznie korodować tylko, jeśli nieprzyjazne warunki atmosferyczne występują w połączeniu z solą. W transporcie drogowym oraz morskim ograniczenie jej wpływu nie jest możliwe, ale producenci elementów aluminiowych, tacy jak ALU-SV, pokrywają swoje produkty odpowiednimi powłokami zabezpieczającymi przed korozją.

Jakie elementy aluminiowe może mieć kontener transportowy?

Właściwie wszystkie elementy standardowego kontenera wykorzystywanego w transporcie drogowym mogą być wykonane z aluminium.  Można więc użytkować kontener w stu procentach wykonany z dobrej jakości stopu, jak i wyposażyć go w wybrane  elementy: słupki, dach, ramy, drzwi, podłogi, półki i uchwyty do mocowania ładunku.  W transporcie morskim istnieją przepisy wykluczające wykorzystanie do produkcji ram, oraz słupków kontenerów, innych materiałów niż stal. Ze względu jednak na dążenie do obniżenia kosztów transportu przez redukcję wagi kontenerów, aluminium coraz powszechniej jest używane w budowie ich ścian, dachów oraz podłóg we wszystkich typach transportu towarowego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas