Materiał Partnera Dlaczego należy regularnie dokonywać przeglądu samochodowej klimatyzacji?

Dlaczego należy regularnie dokonywać przeglądu samochodowej klimatyzacji?

Klimatyzacja to w dzisiejszych czasach niemal standardowe wyposażenie aut. Szczególnie chętnie korzystamy z niej w okresie letnim podczas długich podróży samochodem. Jednak tak jak każdy układ, również klimatyzacja wymaga regularnego przeglądu. Oto kilka powodów, dla których nie powinniśmy o nich zapominać.

Oczyszczenie instalacji z grzybów

W czasie normalnej eksploatacji wewnątrz klimatyzacji dochodzi do namnażania się grzybów i innych drobnoustrojów. Wilgotne wnętrze klimatyzacji stwarza doskonałe warunki do ich rozwoju. W pewnym momencie zaczynają one wydostawać się w dużej ilości na zewnątrz klimatyzacji, do powietrza, którym oddycha kierowca oraz pasażerowie. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia, szczególnie osób cierpiących na schorzenia układu oddechowego, takie jak alergie oraz astma. W celu zapobiegania szkodliwemu wpływowi klimatyzacji, należy pamiętać o jej oczyszczaniu, najlepiej przed sezonem letnim. Do oczyszczania klimatyzacji można stosować środki chemiczne dostępne w supermarketach. Znacznie skuteczniejszymi metodami dysponują serwisy samochodowe używając urządzeń ultradźwiękowych lub ozonatorów.

Wymiana płynów

Aby klimatyzacja działała w pełni sprawnie, musi mieć zapewnioną odpowiednią ilość czynnika chłodniczego oraz oleju do sprężarki. W czasie przeglądu stan obu płynów jest uzupełniany. Warto wiedzieć, że nawet przypadku szczelnej instalacji strata czynnika chłodniczego może sięgać nawet 15% w ciągu roku.

Sprawdzenie stanu technicznego instalacji

Regularne kontrole stanu technicznego klimatyzacji pozwolą zawczasu wykryć wady i zużycia poszczególnych elementów instalacji, które mogą w niedługim czasie zaowocować bardzo poważnymi awariami. Wymiana zużytej części w czasie kontroli jest zabiegiem znacznie prostszym i mniej kosztownym, niż usuwanie skutków usterki. Ponadto mamy kontrolę nad czasem przeprowadzenia serwisu. W czasie kontroli usuwany jest również nadmiar wilgoci z instalacji, który może prowadzić do korodowania elementów i ich uszkodzenia.

Gdzie należy dokonywać przeglądów klimatyzacji?

Klimatyzacja jest dość delikatną i bardzo wrażliwą instalacją, która wymaga dobrze wyszkolonego i odpowiednio wyposażonego serwisu. Dlatego przeglądy i naprawy układu klimatyzacji powinniśmy zlecać sprawdzonym, profesjonalnym serwisom samochodowym, takim jak P’Mix Moto Punkt

Podziel się