Materiał Partnera Metody odgrzybiana klimatyzacji samochodowej

Metody odgrzybiana klimatyzacji samochodowej

Regularne odgrzybianie klimatyzacji samochodowej jest jednym z podstawowych zabiegów, jakie musimy wykonywać, żeby mieć pewność, że jej stosowanie jest dla nas całkowicie bezpieczne. Klimatyzację można odgrzybiać na trzy sposoby – za pomocą środków grzybobójczych w sprayu, metodą ultradźwiękową oraz z zastosowaniem wysokociśnieniowego pistoletu.

Dlaczego tak ważne jest odgrzybianie klimatyzacji

Regularne odgrzybianie układu klimatyzacji jest tak bardzo ważne ze względu na jego budowę oraz warunki pracy. Wilgotne środowisko w którym znajduje się zwłaszcza parownik, sprzyja rozwojowi grzybów i drobnoustrojów. Ich pojawienie się powoduje nie tylko nieprzyjemny zapach we wnętrzu samochodu, ale również stanowi realne zagrożenie dla naszego zdrowia. Przebywanie w samochodzie z zaniedbaną klimatyzacją może bowiem powodować reakcje alergiczne, podrażnienia dróg oddechowych, a niekiedy nawet sprzyjać powstawaniu chorób nowotworowych. Operacja polegająca na odgrzybieniu klimatyzacji nie jest więc zabiegiem, który ma na celu jedynie uprzyjemnienie nam jazdy samochodem, ale absolutną koniecznością, która ma na celu ochronę naszego zdrowia. Z tego względu powinniśmy wykonywać tę operację co najmniej raz w roku. Poznajmy więc trzy metody, które możemy użyć do odgrzybiania naszej klimatyzacji.

Odgrzybianie samodzielne za pomocą płynu w sprayu

Zaczniemy od metody, która jest najprostsza i jednocześnie najtańsza, ponieważ możemy ją bez problemu wykonać samodzielnie. Do tego celu wykorzystuje się preparat grzybobójczy w spray, z zazwyczaj dołączonym w zestawie wężykiem. Wężyk wprowadza się przez kanały wentylacyjne w kierunku parownika, a następnie wtryskuje się preparat, którego działanie powoduje wyniszczenie znajdujących się na ożebrowaniu parownika bakterii, grzybów i pleśni.

Metoda ta, mimo iż bardzo prosta w zastosowaniu, ma jednak kilka istotnych wad. Przede wszystkim za jej pomocą nie ma możliwości dokładnego odkażenia parownika. Cząsteczki preparatu są bowiem zbyt duże, żeby mogły dotrzeć w każde miejsce. Drugą istotną wadą jest to, że dołączany do sprayu wężyk jest zazwyczaj zbyt krótki żeby dotrzeć do samego parownika, przez co nie mamy możliwości jego dokładnego spryskania.

Odgrzybianie metodą ultradźwiękową

Odgrzybianie klimatyzacji metodą ultradźwiękową nazywane jest często także, odgrzybianiem metodą chemiczną. Z tego względu że w tej metodzie substancją czynną jest rozpylany wewnątrz auta skondensowany detergent, który jest jednak całkowicie antyalergiczny, nietoksyczny i niepalny. Detergent rozpyla się za pomocą specjalnego urządzenia, następnie wytwarzającego ultradźwięki o wysokiej częstotliwości, które rozbijają płyn, z którego powstaje bardzo rzadka mikromgiełka.

Dzięki temu że detergent zostaje tak bardzo rozbity, w powstałej postaci jest w stanie dotrzeć w każde miejsce. Dezynfekuje również samo wnętrze samochodu skutecznie niszcząc zapachy, np. palonego tytoniu czy przewożonych w aucie zwierząt. Oprócz tego detergent pokrywa wszystkie powierzchnie utrudniając rozwój bakterii i pasożytów. Wada tej metody jest fakt, że oprócz usunięcia wszystkich przykrych zapachów, detergent nie jest w stanie całkowicie odkazić parownik.

Odgrzybianie wysokociśnieniowym pistoletem

Ta metoda wydaje się być obecnie najskuteczniejszym sposobem na skuteczne odgrzybienie klimatyzacji. Jak tłumaczy nasz rozmówca z Serwisu Autoklima Ogrzewania: Jest ona polecana przede wszystkim dlatego, że jako jedyna potrafi tak naprawdę dotrzeć do głównego ogniska rozwoju bakterii, grzybów i pleśni, czyli do parownika. To właśnie tam bowiem powstają wszystkie nieprzyjemne zapachy. W tej metodzie korzysta się z wysokociśnieniowego pistoletu, który umożliwia dokładne spłukanie znajdujących się na parowniku mikroorganizmów. Jednocześnie spryskiwane są także wszystkie osady znajdujące się w kanałach systemu klimatyzacji. W naszym serwisie korzystamy z bardzo skutecznego płynu firmy TUNAP, który gwarantuje wysoką skuteczność oraz całkowite pozbycie się wszystkich gnieżdżących się w układzie klimatyzacji dromnoustrojów.

Podziel się