Artykuł sponsorowany Czym się różnią opony letnie od zimowych?

Czym się różnią opony letnie od zimowych?

Opony to jedyne elementy samochodu, które mają bezpośredni kontakt z nawierzchnią. Dlatego tak istotna jest ich jakość oraz przystosowanie do warunków na drodze. Opony letnie i zimowe, choć na pozór dość podobne, różnią się pod wieloma względami, a różnice te mają istotny wpływ na bezpieczeństwo, komfort oraz koszt jazdy. Na czym polegają te różnice?

Kształt bieżnika

To różnica, którą widać na pierwszy rzut oka. Bieżnik opon zimowych jest głębszy i ukształtowany w taki sposób, by umożliwiał skuteczniejsze odprowadzanie wody spod opon – w ten sposób zapobiegają one zjawisku tak zwanego aquaplaningu, czyli utraty przyczepności opony podczas jazdy po nawierzchni pokrytej wodą. Dodatkowo bieżnik powoduje, że opona „wgryza się” w ośnieżoną lub oblodzoną nawierzchnię. Opony letnie mają płytki i bardziej gładki bieżnik.

Surowiec do produkcji opon

Opony samochodowe produkowane są z gumy, a ta zmienia swoje właściwości pod wpływem temperatury – przy temperaturze niskiej staje się twarda, a przy wysokiej zaś miękka. W produkcji opon letnich i zimowych stosowane są inne mieszanki gumowe, dzięki czemu wykazują one inną wrażliwość na temperaturę otoczenia. Opony zimowe zachowują swoją elastyczność i miękkość przy niskich temperaturach, dlatego nawet na zimnych nawierzchniach są w stanie utrzymać optymalną przyczepność. W temperaturach wysokich stają się jednak zbyt miękkie, co powoduje że szybciej się niszczą i zwiększa się ich opór toczenia (co z kolei prowadzi do wzrostu zużycia paliwa). Z kolei opony letnie zachowują optymalną miękkość i elastyczność w temperaturach wysokich – podczas mrozu twardnieją na kamień i tracą przyczepność do nawierzchni.

Czy sezonowa wymiana opon jest konieczna?

Jak widać różnice między oponami zimowymi i letnimi są spore – oba rodzaje ogumienia dostosowane są do pracy w innych warunkach. Dlatego tak istotna jest sezonowa wymiana opon – można ją łatwo wykonać w serwisach samochodowych takich jak Silesia Cars Center. Dzięki niej nie tylko poprawia się bezpieczeństwo oraz komfort jazdy samochodem, ale również koszty jego eksploatacji. Kiedy zdecydować się na wymianę? Zdaniem specjalistów należy to zrobić kiedy temperatura otoczenia zaczyna oscylować w okolicach 7 stopni Celsjusza. Nie warto zwlekać z nią do ostatniej chwili, bowiem każdego roku przy pierwszy przymrozkach do serwisów samochodowych ustawiają się długie kolejki samochodów. Nie wolno również czekać do pierwszego śniegu – opony letnie nie nadają się do jazdy po suchych, ale zimnych drogach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas