Materiał Partnera Czym są cięgna motoryzacyjne i jak się je produkuje?

Czym są cięgna motoryzacyjne i jak się je produkuje?

Poziom bezpieczeństwa użytkowania samochodu uzależniony jest od setek większych lub mniejszych podzespołów. Do drugiej kategorii zalicza się niebywale wytrzymałe oraz czułe cięgna motoryzacyjne, które służą do sterowania gazem, zmianą biegów czy klapą samochodu. Takie wyroby spełniać muszą zatem liczne normy branży motoryzacyjnej, która wymaga, by były one produkowane tylko z najwyższej klasy materiałów. Czym są zatem cięgna motoryzacyjne, gdzie się je stosuje i na czym polega ich produkcja?

O cięgnach motoryzacyjnych słów kilka

Cięgna motoryzacyjne to wysokiej klasy podzespoły, które montowane są w wielu różnych pojazdach: samochodach osobowych, autach dostawczych, ciągnikach siodłowych, a także w maszynach budowlanych, specjalistycznych i rolnych. Produkowane są one zaś z wysokiej klasy tworzyw sztucznych pełniących funkcję solidnego pancerza redukującego tarcia i chroniącego tzw. linkę roboczą, którą zaś są skręcane druty o niemalże zerowej rozciągliwości. Ponadto cięgna motoryzacyjne składają się z wielu elementów łącznych, które wykonywane są z wysokiej klasy metali nierdzewnych dodatkowo pokrywanych powłokami niklowymi, cynkowymi i chromowanymi. Do czego służą zaś tego typu podzespoły?

Zastosowanie i rodzaje cięgien motoryzacyjnych

Cięgna motoryzacyjne występują w wielu typach, jeśli chodzi o swoją grubość i długość, zastosowanie do danych typów pojazdów, a także ich modeli. Linki te kategoryzowane są również ze względy na funkcjonalność, gdzie wyróżnia się cięgna sterujące ogólnego przeznaczenia, cięgna ciągnąc-pchające push-pull, cięgna otwierające oraz cięgna Bowdena stosowane przede wszystkim jako linki gazu, linki hamulcowe oraz linki sprzęgieł. Uszczegóławiając, na rynku dostępne są:

  • cięgna systemów dachowych,
  • cięgna sterowania zasłonami w oknach samochodowych,
  • cięgna w postaci miarki poziomu oleju silnika,
  • cięgna do zamków,
  • cięgna przesuwania siedzeń,
  • cięgna sterowania nawiewem i ogrzewaniem,
  • cięgna zmiany biegów.

Najlepsi na rynku producenci gwarantują nawet kilka tysięcy modeli tychże podzespołów, które można odnaleźć w specjalnych katalogach online. Wysokiej jakości cięgna dla rynku wtórnego i pierwotnego zapewnia marka LINEX, czyli polski producent słynący nie tylko z obszernej oferty oraz spełniania rygorystycznych norm PN-EN, ISO, DIN, ale także ze współpracy z największymi koncernami motoryzacyjnymi na świecie (m.in. BWM, AUDI, FORD, FIAT, VOLVO).

Produkcja cięgien motoryzacyjnych

Cięgna motoryzacyjne są produkowane zarówno na rynek wtórny, jak i pierwotny. W pierwszym przypadku wysokiej klasy podzespoły trafiają do hurtowni motoryzacyjnych oraz warsztatów samochodowych, w tym do autoryzowanych stacji obsługi jako części oryginalne zamienne lub części zamienne uniwersalnego zastosowania. Podzespoły przeznaczone dla rynku pierwotnego to zaś cięgna w klasie OEM, czyli te służące do pierwszego montażu w całkowicie nowych pojazdach. Koncerny motoryzacyjne zamawiają wtedy linki sterujące, otwierające i linki Bowdena według własnych projektów, klarownie wskazując klasę materiałów, z których cięgna muszą zostać wytworzone. Pamiętać należy bowiem, że wyroby te powinny wyróżniać się niskim poziomem awaryjności oraz długą żywotnością. W dużej mierze wpływają one bowiem na bezpieczeństwo jazdy, a to z kolei narzuca na producentów konieczność stosowania innowacyjnych technik produkcji.

W uproszczeniu wytwarzanie cięgien motoryzacyjnych to szeroko rozumiana obróbka wyrobów metalowych i termoplastycznych. Do technik stosowanych przy produkcji m.in. linek Bowdena zalicza się zatem: 1) wtryskiwanie znalu, 2) zakuwanie i zabijanie na prasach, 3) formowanie na zimno, 4) skręcanie pancerzy, 5) skręcanie pancerzy push-pull, 6) skręcanie wałków giętkich, 7) powlekanie lin i pancerzy tworzywem sztucznym, 8) wytłaczanie z użyciem różnych rodzajów tworzyw (rurki, koszulki), 9) wtryskiwanie tworzyw sztucznych, 10) skrawanie CNC.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas