Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o metalach nieżelaznych?

Co warto wiedzieć o metalach nieżelaznych?

Metale nieżelazne stosowane są na całym świecie zarówno przy produkcji różnego rodzaju urządzeń elektronicznych takich jak telewizory, pralki jak i przewodów elektrycznych służących nam później do różnych celów. Jako, że istnieje wiele rodzajów tego typu metali, to warto poznać ich charakterystykę, dlatego też przedstawiamy, co warto wiedzieć o metalach nieżelaznych.

Charakterystyka metali nieżelaznych

Metale nieżelazne nazywane też po prostu metalami kolorowymi to grupa wszystkich metali oraz stopów, które w swoim składzie nie posiadają żelaza. Ich charakterystyczną cechą jest wysoki połysk, a także to, iż są stosowane w różnych branżach ze względu na swoje różnorodne właściwości.

Rodzaje metali nieżelaznych

Tego typu metale możemy podzielić na dwie kategorie, czyli metale lekkie i metale ciężkie, a niektórymi z nich są:

  • Mosiądz – Jest to stop miedzi oraz cynku o charakterystycznym pomarańczowo-żółtym kolorze, który w swoim składzie może posiadać również cząstki innych metali takich jak na przykład żelazo, chrom czy ołów. Metal ten posiada bardzo dobre właściwości do obróbki plastycznej oraz jest odporny na korozję, dzięki czemu znajdzie zastosowanie między innymi przy tworzeniu śrub okrętowych, amunicji a także instrumentów muzycznych.
  • Miedź - Jest to chyba najbardziej popularny rodzaj metali nieżelaznych ze względu na to, że mamy z nim najczęściej do czynienia. Warto zapamiętać, iż dawniej nazywano go metalem cypryjskim (ponieważ tam był on wydobywany w starożytności). Charakterystyczne dla miedzi są jej właściwości bakteriobójcze oraz dobre przewodnictwo prądu elektrycznego, dzięki czemu można z niej produkować zarówno przewody jak i narzędzia przeznaczone dla szpitali.
  • Aluminium - W odróżnieniu od wyżej wymienionych aluminium należy do grupy metali lekkich, a ze względu na jego dobre właściwości do obróbki plastycznej można z niego wytwarzać różne elementy z branży motoryzacyjnej, a także folię aluminiową czy puszki do napojów.
  • Cynk – Cynk to metal o niebieskobiałej barwie, który pozyskuje się przy pomocy metody pirometalurgicznej oraz hydrometalurgicznej odkryty na terenach kontynentu azjatyckiego. Cynk stosuje się głównie jako jeden z elementów różnych stopów metali bądź w celu uodpornienia na przykład blach stalowych na korozję.
  • Ołów – Jest to silnie toksyczny metal kojarzony przez nas głównie z amunicją wytwarzaną właśnie z niego, jednak warto również wspomnieć, iż ołów wykorzystuje się także do produkcji farb, przewodów hydraulicznych oraz ekranów osłaniających w aparatach rentgenowskich.

Poza wyżej wymienionymi wśród metali nieżelaznych możemy wyróżnić także między innymi nikiel, magnez, bizmut, wolfram czy tytan.

Kto skupuje metale nieżelazne?

Jeśli mamy w domu niepotrzebne narzędzia bądź przewody składające się z metali nieżelaznych, to warto udać się z nimi do skupu złomu takiego jak Złomotex, ponieważ ze względu na to, iż jest to dość cenna grupa metali, to możemy na niej zarobić trochę gotówki.

Dlaczego warto złomować metale nieżelazne?

Metale nieżelazne są poddawane procesowi recyklingu (a co za tym idzie są przyjazne środowisku naturalnemu) i jest to pierwszy powód, dla którego warto oddać na złom zużyte towary wykonane właśnie z tej grupy metali. Drugim powodem (nieco mniej ważnym) jest oczywiście to, że skupy złomu skupują je za dużo większe pieniądze niż metale zwykłe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas