Materiał Partnera Co warto wiedzieć o diagnostyce komputerowej samochodu?

Co warto wiedzieć o diagnostyce komputerowej samochodu?

W obecnych czasach każdy samochód posiada w swoje coraz więcej elektroniki, a co za tym idzie istnieje dużo większa możliwość tego, że wystąpi w nich jakaś nieprzewidziana usterka. Jeśli nagle z jakichś nieznanych nam powodów lampki kontrolne zaczną się zapalać, to warto udać się na tak zwaną diagnostykę komputerową. Podpowiadamy zatem, co warto wiedzieć o diagnostyce komputerowej samochodu.

Czym jest diagnostyka komputerowa?

Jest to rodzaj usługi, podczas której do komputera sterującego w naszym samochodzie zostaje podłączony tak zwany tester diagnostyczny, którego celem jest zlokalizowanie źródła usterki a także sprawdzenie wszystkich aktualnych parametrów i porównanie ich z tymi, które powinny obowiązywać w danym samochodzie. Dzięki tej usłudze możemy sprawdzić działanie wszelkich elementów znajdujących się w naszym pojeździe takich, jak na przykład ABS, układ paliwowy, poduszki powietrzne czy immobilizer, a także mieć wgląd w parametry silnika podczas jazdy.

Kiedy warto udać się na diagnostykę komputerową?

Diagnostykę komputerową samochodu generalnie wykonuje się w momencie, gdy nasze auto daje nam znaki, że jest z nim coś nie tak w formie na przykład palących się kontrolek na desce rozdzielczej, jednakże należy pamiętać, że wtedy może już być za późno na drobną naprawę, dlatego też warto ją przeprowadzać regularnie, aby uniknąć jakichś poważniejszych usterek, które w późniejszym czasie mogą doprowadzić do groźnego w skutkach wypadku.

Zalety diagnostyki komputerowej samochodu

Diagnostyka komputerowa niesie za sobą kilka niezwykle ważnych zalet, do których należą:

  • Łatwa diagnoza usterki - Dzięki diagnostyce komputerowej nie musimy rozbierać całego auta, aby wykryć daną usterkę, ponieważ wszystko wykona komputer podłączony do naszego samochodu.
  • Szybsza naprawa - Komputer wykrywający szybko usterkę umożliwia także jej szybszą naprawę niż miałoby to miejsce w przypadku tradycyjnego sposobu diagnozowania stanu technicznego samochodu.
  • Bezpieczeństwo - Jest to kolejna zaleta, ponieważ dzięki diagnostyce komputerowej samochodu, którą możemy przeprowadzić podczas zakupu używanego pojazdu, możemy się niejako zabezpieczyć przed próbą oszustwa ze strony sprzedającego pod kątem faktycznego stanu technicznego kupowanego przez nas samochodu.

Komu zlecić diagnostykę komputerową?

Na chwilę obecną praktycznie każdy serwis samochodowy powinien być wyposażony w sprzęt do diagnostyki komputerowej, a jednym z nich jest na pewno Auto-Elektronika, którego pracownicy w profesjonalny sposób podchodzą zarówno do wykrywania jak i usuwania wszelkich usterek związanych z elektroniką w naszym samochodzie.

Podziel się