Materiał Partnera Co trzeba wiedzieć o chiptuningu.

Co trzeba wiedzieć o chiptuningu.

Jeżeli zależy nam podniesieniu momentu obrotowego oraz mocy silnika i zarazem obniżeniu poziomu spalania warto zainteresować się modyfikacją określaną potocznie jako chiptuning. Jest to metoda coraz bardziej popularna w naszym kraju i wykonana w profesjonalny sposób da nam oczekiwane efekty. Spójrzmy, na co trzeba zwrócić uwagę decydując się na chiptuning samochodu.

Co to jest chiptuning?

Jest to kompleksowa modyfikacja oprogramowania komputera, który steruje pracą silnika w samochodzie. Na rynku są takie modele aut w których producenci dają spory zapas ukrytych możliwości pojazdu w celu zastosowania ich w nowszych modelach jednak chiptuning pozwoli nam na ujawnienie tych możliwości i zastosowanie ich w naszym aucie. Przy pomocy chiptuningu możemy zmienić takie parametry jak ciśnienie doładowania turbosprężarki, dawkę i kąt zapłonu paliwa w autach benzynowych lub ciśnienie i kąt wtrysku paliwa w dieslach.

W jakim aucie chiptuning?

Warto pamiętać o tym, że tego rodzaju przeróbek nie można zastosować w każdym aucie, bowiem starsze modele aut posiadające silniki sterowane w 100% mechanicznie zwyczajnie nie nadają się do chiptuningu i jest to niemożliwe do wykonania. Profesjonalne serwisy zajmujące się chiptuningiem, takie jak Tuning Łukasz Szczepaniak, przeprowadzają również kontrolę diagnostyczną samochodu przed dokonaniem modyfikacji, ponieważ jego zły stan techniczny silnika i innych elementów także może uniemożliwić zastosowanie chiptuningu.

Gwarancja samochodu

Modyfikacje komputera samochodu wiążą się bardzo często z utratą gwarancji producenta ze względu na wszelkie ingerencję w oprogramowanie, które są łatwe do wykrycia zwłaszcza wtedy, gdy udajemy się na badanie techniczne do autoryzowanego serwisu, który podczas takiego badania ma w standardzie sprawdzenie oprogramowania. Jeśli jednak nasze auto nie posiada już gwarancji, to warto sięgnąć po pełną modyfikację oprogramowania, ponieważ zmniejsza on ryzyko wystąpienia błędów. Jedną z możliwości która uchroni nas przed utratą gwarancji jest tak zwany powerbox, który jest odrębnym modułem, który w każdej chwili można odpiąć.

Koszty modyfikacji

Ceny chiptuningu wykonanego profesjonalnie różnią się w zależności od tego jaki jest rocznik auta oraz jakiego rodzaju i jakiej pojemności ma silnik. Jeśli chcemy tuningować silnik wolnossący, to koszt takiego zabiegu waha się od tysiąca do około dwóch tysięcy złotych, w przypadku silników diesla są to kwoty pomiędzy 800-1800 złotych zaś w silnikach turbobenzynowych musimy liczyć się z wydatkiem od 1000 do prawie 3000 tysięcy złotych. Warto jednak zauważyć, że jeżeli taka modyfikacja ma zostać wykonana bezpiecznie i w pełni profesjonalnie, to nie możemy robić tego po jak niższych kosztach.

Podziel się