Artykuł sponsorowany Cechy dobrego akumulatora

Cechy dobrego akumulatora

Akumulator to niezwykle ważna część każdego samochodu. To właśnie z niego pobierana jest energia potrzebna do rozruchu silnika oraz zasilenia komputera pokładowego i innych urządzeń elektrycznych. Z czasem akumulatory zużywają się lub ulegają zniszczeniu – należy wtedy zastąpić je nowym egzemplarzem. Jakie cechy powinien posiadać akumulator, żeby prawidłowo spełniał swoje zadanie?

Parametry akumulatora – na co zwrócić uwagę?

Za każdym razem, gdy kupujemy akumulator, powinniśmy dokładnie sprawdzić jego parametry.

Idealną sytuacją jest, kiedy możemy nabyć akumulator taki sam, jak ten, którego używaliśmy w aucie do tej pory, jednak nie zawsze jest to możliwe – mówi przedstawiciel hurtowni Bat Profi - Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Istnieje pięć głównych parametrów, które koniecznie powinniśmy sprawdzić przed kupnem:

  • Wymiary – akumulator powinien swobodnie mieścić się w wyznaczonym dla niego miejscu. Szczególną uwagę należy zwrócić na jego wysokość – pod żadnym pozorem nie wolno używać akumulatorów wyższych, niż dotychczas stosowane, grozi to bowiem stykaniem się biegunów z maską samochodu. Może to doprowadzić do uszkodzenia zarówno akumulatora, jak i całej instalacji elektrycznej, a nawet do zapalenia się auta podczas zwarcia.
  • Napięcie – starsze auta były zasilane akumulatorami o napięciu 6V, obecnie standardem jest 12V. Napięcie pozostaje niezmienne, dlatego jeśli do tej pory jeździliśmy na akumulator 12V, to właśnie taki powinniśmy kupić.
  • Pojemność – w tej kwestii również zaleca się zachowanie parametrów takich jak w starym akumulatorze, choć dopuszcza się korzystanie z akumulatorów o pojemności większej o około 10%. Nie powinno się jednak stosować akumulatorów o pojemności niższej lub znacznie wyższej, niż wartość zalecana przed producenta – w przeciwnym wypadku alternator nie będzie w stanie prawidłowo go ładować, co z kole doprowadzi do obniżenia żywotności i wydajności ogniwa.
  • Prąd rozruchowy – określa moc podczas odpalania silnika. Im większa jego wartość, tym mniejsze będziemy mieli problemy z odpaleniem silnika, szczególnie w sezonie zimowym.
  • Rodzaj bieguna – powinien być dostosowany do rozwiązania stosowanego w naszym aucie. Jeśli kupimy akumulator o nieodpowiednich biegunach, w ogóle nie będziemy w stanie go zamontować w naszym aucie. Standardowo plusy mają średnicę 19,5 mm, zaś minusy 17,9 mm. W niektórych autach, głównie pochodzących z Azji, stosowane są plusy o średnicy 12,7 mm i minusy o średnicy 11,1 mm.

Pomoc przy wyborze

Jeśli mimo wszystko mamy problem z doborem akumulatora samochodowego, możemy poradzić się specjalisty w sklepie lub warsztacie samochodowym. Dobrym pomysłem jest również skorzystanie ze specjalnych wyszukiwarek. Po wpisaniu w niej modelu naszego auta otrzymamy informację, jakiego rodzaju akumulatory będą odpowiednie. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas