Materiał Partnera Automatyczna skrzynia biegów – wady i zalety

Automatyczna skrzynia biegów – wady i zalety

Automatyczne skrzynie biegów uważane są za nowoczesne i luksusowe. Na polskich drogach coraz częściej można spotkać samochody „w automacie”, co jeszcze kilka lat temu było prawdziwą sensacją. Automatyczne skrzynie biegów mają zarówno swoich przeciwników, jak i miłośników, którzy za nic nie zamieniliby samochodu na tradycyjny manual. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

Zalety automatycznej skrzyni biegów

Główną zaletą jest przede wszystkim wygoda, która jest najbardziej odczuwalna w mieście. Brak konieczności zmiany biegów ułatwią manewrowanie autem i pozwala czerpać z jazdy maksimum przyjemności. Płynna jazda w korkach i ruszanie na światłach bez wciskania sprzęgła i pamiętania o zmianie biegów stanowi ułatwienie i pozwala na wydajniejszą jazdę. Przeciwnicy automatów obawiają się jednak wysokiej awaryjności oraz kosztownych napraw w przypadku wystąpienia awarii. Niewielu jest również mechaników, którzy zajmują się serwisem automatów. Jednym z godnych polecenia firm jest Auto-Raffi Izabela Brzozowska. Warsztat ten specjalizuje się w naprawach nawet nowoczesnych skrzyń, dlatego automat nie stanowi dla nich problemu.

Wady automatycznej skrzyni biegów

Największą wadą automatów są wysokie koszty napraw. Mimo że wbrew pozorom skrzynie te są bardzo wytrzymałe i cieszą się niską awaryjnością, to w razie wystąpienia usterki trzeba się liczyć ze sporą inwestycją. Nie tylko naprawa dużo kosztuje, ale także częśći nie należą do najtańszych. Wśród pozostałych wad należy wymienić:

  • Większe spalanie,

  • Gorsze osiągi w trakcie wyprzedzania,

  • Trudne naprawy,

  • Konieczność regularnej wymiany oleju,

  • Kosztowne naprawy.

Automatyczna skrzynia biegów wyróżnia się nowoczesną, naszpikowaną elektryką konstrukcją. Oznacza to, że niewielka usterka jednego elementu może spowodować zablokowanie całego układu. Warto również zaznaczyć, że w większości przypadków konieczna jest wymiana całej skrzyni, a nie tylko uszkodzonego podzespołu, aby przywrócić prawidłowe działanie automatu.

Automat czy manual?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze. Przestawienie się z manualnej skrzyni biegów na automat wymaga czasu, dlatego wiele osób już na początku zniechęca się do tego stylu jazdy. Automat to jednak nieporównywalny komfort, dlatego wielu właścicieli nawet starszych modeli aut, decyduje się na zamontowanie automatycznej skrzyni biegów. Przy właściwiej eksploatacji i dbaniu o poziom oleju, automat posłuży przez wiele lat bez usterki uniemożliwiającej jazdę.

Podziel się