Artykuł sponsorowany Jak ograniczać problemy ze skrzynią biegów?

Jak ograniczać problemy ze skrzynią biegów?

Każdemu z nas zależy na tym, aby samochód, którym się poruszamy miał jak najmniej usterek. To dotyczy wszystkich elementów naszego pojazdu, włącznie ze skrzynią biegów. Naprawy tego elementu mogą być bardzo kosztowne, dlatego warto stosować się do zaleceń, które pomogą przedłużyć żywotność skrzyni biegów, a także mogą poprawić komfort jazdy.

Objawy usterek skrzyni biegów

Skrzynia biegów jest elementem pojazdu, bez którego niemożliwe jest poruszanie się samochodem. Tak jak w przypadku innych mechanizmów, tak samo skrzynia biegów może ulegać różnego rodzaju awariom. Problemów ze skrzynią biegów nie można wyeliminować w stu procentach, jednakże możemy przyczynić się do ograniczenia występowania w nich problemów. Mechanicy oferujący naprawy skrzyni biegów, np. z firmy Łucar - Automatyczne i Manualne Skrzynie Biegów Łukasz Mielnik , wiedzą że awarie skrzyni biegów objawiają się na różne sposoby. Jednym z najbardziej typowych objawów jest występujące buczenie, które może pojawiać się na konkretnych przełożeniach lub na niskich obrotach silnika. Takie oznaki mogą świadczyć o awarii łożysk lub kół zębatych. Innymi objawami problemów ze skrzynią biegów mogą być problemy z wrzuceniem biegów. Takie kłopoty najczęściej są wynikiem niesprawnych synchronizatorów lub zużytych łożysk. Gdy problemy z wrzuceniem przełożeń nie są spowodowane awarią skrzyni biegów, z pewnością mamy do czynienia z usterką sprzęgła.

W skrzyni biegów może dojść także do wytarcia kół zębatych, czego skutkiem będzie wypadanie biegów podczas jazdy. Awaria ta może być spowodowana między innymi złym smarowaniem skrzyni.

Proste czynności minimalizujące występowanie problemów ze skrzynią biegów

W celu przedłużenia żywotności skrzyni biegów w naszym samochodzie powinniśmy unikać jazdy na niskich obrotach silnika. W ostatnich latach dość popularny stał się tzw. ekodriving, który polega na utrzymywaniu niskich obrotów silnika podczas jazdy. Ma to swoje dobre i złe strony. Tą złą jest negatywny wpływ ekodrivingu na stan skrzyni biegów. Taka jazda przyczynia się do powstawania przeciążeń, które niszczą łożyska i koła zębate znajdujące się w skrzyni biegów.

Innym bardzo ważnym aspektem jeśli chodzi o dbanie o skrzynię biegów jest regularne sprawdzanie oleju. Niedopilnowanie tego może powodować nieodpowiednie smarowanie skrzyni biegów, a co za tym idzie, koła zębate będą się niszczyły. Kontroli poziomu oleju w skrzyni najlepiej dokonywać podczas przeglądów kontrolnych, a w przypadku zauważenia wyciekania oleju, nie powinniśmy zwlekać z naprawą tej usterki.

Ostatnią czynnością, która przedłuża żywotność skrzyni biegów w naszym aucie jest właściwa zmiana biegów podczas jazdy. Oczywistym wydaje się być, że podczas zmiany biegów powinniśmy wciskać sprzęgło, jednakże nie każdy wciska je do oporu, a to może być przyczyną usterek skrzyni biegów. Należy również pamiętać, aby nie zmieniać biegów zbyt wcześnie. To przyczynia się do przedwczesnego zużycia synchronizatorów.

Opracowanie:

Łucar Skrzynie biegów Łukasz Mielnik

Wrocław , Rakowa 14

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas