Artykuł sponsorowany 6 objawów źle ustawionej geometrii kół w aucie

6 objawów źle ustawionej geometrii kół w aucie

Sporo kierowców wie, czym jest geometria kół, ale tylko nieliczni regularnie sprawdzają jej nastawy. Dzięki trosce o właściwe ustawienie kół ich auta są pewniejsze na prostych i w zakrętach, spalają mniej paliwa, równomiernie zużywają opony i są bardziej przewidywalne w prowadzeniu. Natomiast źle ustawiona geometria może przyczynić się do poważnych trudności w prowadzeniu pojazdu. Jak rozpoznać, że z geometrią kół jest coś nie tak? Przeczytaj dalej!

Najczęstsze objawy nieprawidłowego ustawienia geometrii

Niektóre z oznak złego ustawienia geometrii kół można zaobserwować samodzielnie. Wystarczy, że bardzo uważnie przyjrzysz się zachowaniu auta w pewnych sytuacjach. Według specjalistów z firmy Tyczyński Service z Pabianic kierowca odczuwa wtedy:

  • „ściąganie” podczas jazdy na wprost mimo bezwietrznej pogody;

  • opóźnioną reakcję pojazdu na zmianę pozycji kierownicy;

  • piszczenie opon podczas jazdy w zakrętach;

  • nierównomierne ścieranie się bieżnika na oponach;

  • zwiększone zapotrzebowanie na paliwo;

  • brak powrotu kierownicy do pozycji na wprost po wyjściu z zakrętu.

Samo nierównomierne zużywanie się opon, czy nieco większy apetyt na paliwo nie wpływają drastycznie na bezpieczeństwo pasażerów. Jednak zarzucanie auta na boki, czy brak powrotu kierownicy do pozycji neutralnej są już ryzykowne. Podobnie jest z piskiem opon w zakrętach, bo może to wpływać na pogorszenie się przyczepności.

Kiedy warto ustawić geometrię kół?

W Twoim aucie laserowa geometria kół może być potrzebna z różnych powodów. Gdy niedawno wykonywałeś wymianę elementów zawieszenia, wizyta u mechanika celem korekcji geometrii jest obowiązkowa. Podobnie w przypadku stłuczki, gdy Twoje auto zostało uderzone od boku. Bardzo ważne jest skontrolowanie pozycji kół względem prawidłowych nastawów co najmniej raz w roku. Ma to duże znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy pokonujesz sporo kilometrów po trasach szybkiego ruchu. Pamiętaj również, by sprawdzić geometrię kół po nabyciu auta z rynku wtórnego. Nie masz pewności, jak poprzedni właściciel dbał o samochód, więc lepiej wykonać sprawdzenie geometrii zaraz po zakupie. Dzięki temu zaoszczędzisz sobie martwienia się o stan techniczny pojazdu i będziesz bezpiecznie pokonywać kolejne kilometry.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas