Artykuł sponsorowany Uszkodzona opona w samochodzie – co należy robić?

Uszkodzona opona w samochodzie – co należy robić?

Uszkodzenie opon to jedna z najczęstszych awarii, jakie przytrafiają się kierowcom w czasie jazdy. Jest to sytuacja bardzo stresująca, zwłaszcza dla niedoświadczonych uczestników ruchu drogowego – należy bowiem zjechać na pobocze, uruchomić światła awaryjne i wstępnie zdiagnozować problem. Następnie konieczna będzie wymiana ogumienia. Można to zrobić samodzielnie lub skorzystać z pomocy mobilnego zakładu wulkanizacyjnego. Czy uszkodzoną oponę da się naprawić?

Jak zmienić koło w aucie bez pomocy fachowca?

Warto posiadać choć elementarną wiedzę na temat zmiany kół w samochodzie. Niestety czynność ta nie jest praktykowana w czasie nauki jazdy, przez co potem wielu kierowców nie wie, jak zachować się w kryzysowej sytuacji. Wymiana uszkodzonej opony na nową nie będzie możliwa bez odpowiedniego sprzętu. W aucie powinniśmy wozić ze sobą koło zapasowe lub dojazdowe, klucze do kół, lewarek oraz trójkąt i kamizelkę odblaskową.

Na początku należy zabezpieczyć siebie i pojazd tak, by nie stanowić zagrożenia na drodze i być dobrze widocznym dla innych uczestników ruchu. Następnie trzeba poluzować śruby w feldze i zamontować lewarek, który umożliwi podniesienie auta. Na początek pojazd podnosimy o kilka centymetrów, by sprawdzić jego stabilność. Jeśli nic się nie dzieje, odkręcamy śruby, zdejmujemy koło i wymieniamy je na zapasowe. W przypadku, gdy obawiamy się o skuteczność samodzielnej wymiany koła, lepiej będzie wezwać lawetę lub skorzystać z usług mobilnego wulkanizatora.

Co z uszkodzoną oponą?

Uszkodzona opona nie zawsze nadaje się tylko do wyrzucenia. Jak informuje specjalista z zakładu wulkanizacyjnego And-Pol w Grodzisku Mazowieckim – czasami taką oponę da się naprawić, dzięki czemu można z niej korzystać jeszcze przez długi czas. Wszystko zależy od rodzaju i stopnia uszkodzenia ogumienia. Te z kolei dzieli się na dwa typy – uszkodzenia boku opony (tych z reguły się nie naprawia) i uszkodzenia czoła bieżnika (najczęściej można je naprawić). Te pierwsze powstają na skutek mocnego uderzenia opony w ostrą krawędź, te drugie zaś to głównie przebicia punktowe lub nienaturalne zużycia bieżnika. Dobry fachowiec będzie wiedział, jak sobie z nimi poradzić.

Kiedy trzeba będzie kupić nową oponę?

Wymiana ogumienia na nowe będzie konieczna zawsze wtedy, gdy na bocznej ścianie opon pojawią się wybrzuszenia lub nacięcia. W nowe opony trzeba będzie się zaopatrzyć także wtedy, gdy zaobserwujemy nierównomierne zużywanie się bieżnika. Czasami materiał, z którego produkuje się opony, zaczyna się zwyczajnie starzeć. Jeśli więc ogumienie jest starsze niż 10 lat, ale posiada dobrze widoczny bieżnik, to i tak powinniśmy rozważyć jego wymianę. Nowe lub używane opony możemy nabyć od razu w wybranym zakładzie wulkanizacyjnym. Często ceny tam są niższe niż w standardowych sklepach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas