Materiał Partnera 4 zasady prawidłowego korzystania z klimatyzacji

4 zasady prawidłowego korzystania z klimatyzacji

Obecnie klimatyzacja znajduje się praktycznie w każdym samochodzie. Niestety mimo jej powszechności zaledwie ułamek kierowców wie, jak prawidłowo z niej korzystać. W naszym artykule przybliżymy cztery złote zasady, które wskażą każdemu, jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji.

Zamknij drzwi i okna

Niby każdy ją zna, ale nie każdy stosuje. Postanowiliśmy zacząć od tej podstawowej zasady, która brzmi, zamknij drzwi i okna. Możemy jedynie się domyślać, dlaczego wciąż popełniamy ten błąd - czy to z braku wiedzy, czy zwykłego roztargnienia? Zapamiętaj, że jakiekolwiek zyski ciepła (np. uchylone okno) bardzo podwyższają koszty eksploatacji urządzenia, które nieprzerwanie stara się, aby temperatura wewnątrz była na stałym poziomie. Nasza rada - musimy w sobie wyrobić nawyk zamykania drzwi, jak i okien, zanim zostanie uruchomiona klimatyzacja samochodowa.

Ustaw optymalny sposób nawiewu

Następna zasada brzmi - ustaw optymalny sposób nawiewu. Co pod nią rozumieć? A no to, że klimatyzator nie powinien nawiewać powietrza bezpośrednio w stronę jego użytkowników. Powinno rozchodzić się równomiernie po całym pomieszczeniu. Bezpośrednie przesiadywanie w strumieniu chłodnego powietrza niesie za sobą negatywne skutki - możemy się rozchorować. Należy także zwrócić szczególną uwagę na siłę podmuchu - jego prędkość powinniśmy ograniczyć do minimum, kiedy przebywamy w danym pomieszczeniu. - twierdzi specjalista z firmy Seb-Tom.

Ustal komfortową temperaturę

Bardzo ciężko jest wskazać jednoznacznie optymalną temperaturę, która powinna panować w użytkowanym wnętrzu, ponieważ komfort cieplny człowieka jest zależny od takich czynników, jak płeć, wiek, ubiór, czy pora roku. Jednak możemy zastosować jedną zasadą, którą pozwoli nam uniknąć przeziębienia. Jeżeli w klimatyzowanym pomieszczeniu przebywamy nie dłużej niż 3 godziny – wtedy różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz i wewnątrz nie powinna przekroczyć 5 st. C. Natomiast gdy pozostajemy w nim dłużej – 7 st. C.

Nie zapomnij o serwisowaniu sprzętu

Ostatnia już zasada brzmi - nie zapomnij o serwisowaniu sprzętu. Należy bezdyskusyjnie pamiętać o okresowych przeglądach (najlepiej dwa razy do roku) i regularnym czyszczeniu urządzenia, które powinno być wykonywane przez fachowców. To podstawa bezpiecznego korzystania z klimatyzacji.

Podsumowując, koniecznie powinniśmy stosować się do powyższych zasad. Pozwoli nam to uniknąć problemów ze zdrowiem, które często są skutkiem niepoprawnego korzystania z klimatyzacji. Pamiętaj także o regularnych przeglądach.

Opracowanie:

Seb-Tom

Jelenia Góra , Wolności 179

Podziel się