Artykuł sponsorowany W jaki sposób dbać o buty skórzane

W jaki sposób dbać o buty skórzane

Skórzane buty są w stanie przetrwać lata – pod warunkiem, że odpowiednio o nie zadbamy. Skóra to materiał, który dobrze pielęgnowany odwdzięcza się pięknym wyglądem i wieloletnią wytrzymałością – a te wynagradzają zarówno stosunkowo wysoki koszt zakupu, jak i trud włożony w utrzymanie obuwia w dobrym stanie. W jaki sposób należy dbać o buty ze skóry?

Czyszczenie, pastowanie i polerowanie

Podstawowym elementem pielęgnacji obuwia nie tylko skórzanego jest czyszczenie. Usuwanie zanieczyszczeń przygotowuje skórę do dalszych zabiegów – dokładnie tak, jak w przypadku naszego ciała.

Jest wiele podobieństw między żywą ludzką skórą a tą, z której wykonujemy obuwiemówi specjalista z firmy Gamis, która zajmuje się produkcją wysokiej jakości butów. – Tak jak myjemy, odżywiamy i upiększamy naszą skórę, tak też czyścimy, odżywiamy i nadajemy blask butom.

Kurzu pozbywamy się suchą szmatką, a większych zabrudzeń, np. błota – lekko zwilżoną. Po dokładnym usunięciu zanieczyszczeń należy zostawić buty do pełnego wyschnięcia. Potem przychodzi czas na pastowanie. Potrzebne będą: szczotka z miękkiego włosia, która służy do nanoszenia pasty, oraz mniejsza szczoteczka, która pomoże rozprowadzić ją w trudno dostępnych miejscach. Preparat powinien mieć konsystencję wosku.

Po wypastowaniu powinniśmy zostawić buty w spokoju na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Po upływie tego czasu można przystąpić do polerowania. Można użyć do tego szczotki z miękkiego włosia. Polerujemy długimi posuwistymi ruchami. Jeżeli zależy nam na lustrzanym blasku, możemy przetrzeć skórę ścierką zwilżoną bardzo zimną wodą z dodatkiem octu.

Renowator i odżywka

Jeżeli bardzo zależy nam na trwałości i dobrym wyglądzie buta, raz na jakiś czas można wzbogacić rutynową pielęgnację o dwa dodatkowe elementy – renowację i odżywianie.

Renowacja służy temu, aby dokładnie usunąć z powierzchni skóry nagromadzone warstwy pasty. Tak jak przy pastowaniu, należy zacząć od czyszczenia. Stosowanie renowatora jest proste – pokrywa się nim obuwie, czeka kilka minut, a następnie przeciera na sucho. But jest gotowy do dalszych zabiegów. Preparatu tego wystarczy użyć kilka razy w roku.

Jeżeli skórzane buty są podniszczone, można przywrócić im dobry wygląd, stosując krem odżywczy. Należy wybierać taki w kolorze maksymalnie zbliżonym do koloru cholewki. Nakłada się go na ok. 20 minut, po czym poleruje miękką ścierką. Zmatowienie skóry po użyciu kremu jest normalne, dlatego potem trzeba ją jeszcze wypastować i wypolerować.

Dopieszczony but trudniej się brudzi, a jego trwałość wzrasta. Warto poświęcić obuwiu nieco uwagi, aby dłużej cieszyć się nieprzemijającym urokiem i elegancją skóry.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas