Materiał Partnera Rodzaje maszyn w przemyśle krawieckim

Rodzaje maszyn w przemyśle krawieckim

Przemysłowe szycie oraz przygotowywanie tkanin do produkcji ubrań, tak jak każde działanie na szeroką skalę wymaga automatyzacji oraz specjalizacji. W związku z tym nie jest już możliwe prowadzenie zakładu krawieckiego w oparciu o stębnówki, które z pewnością mogą sprawdzić się w małych, przydomowych punktach krawieckich. Natomiast profesjonalny zakład krawiecki nie jest w stanie przetrwać m.in. bez dostępu do krajarek, guzikarek oraz klejarek. 

Wieloigłowe maszyny do szycia

Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań w warsztatach krawieckich są maszyny do szycia, które zawierają głowicę na więcej niż jedną igłę, tzw. renderki. Pozwala to realizować kilka linii szycia jednocześnie. Maszyny te wykorzystywane są do tworzenia elementów ozdobnych, ale także wykańczania dolnych części materiałów, które mają tendencję do strzępienia się. Istnieją wśród nich także warianty pozwalające na wielokrotne obszywanie jednego wzoru. Stosuje się je między innymi podczas wszywania etykiet. Nowoczesne przyrządy krawieckie są wspierane komputerowo, dzięki czemu można je zaprogramować, aby poprawnie realizowały konkretny motyw.

Funkcje krajarek i noży krawieckich

Krajarki krawieckie, jak można domyślić się po ich nazwie, służą rozcinaniu tkanin na mniejsze elementy. Często wykorzystuje się je do uzyskiwania konkretnych form. Istnieją krajarki, które współpracują ze stołem, na który kładzie się grubą warstwę tkanin, z których za pomocą noża uzyskuje się jednocześnie wiele identycznych pod względem kształtu fragmentów materiału. Istnieje także możliwość wykorzystanie noża krojczego manualnie, jeżeli projekt wymaga tego, aby stworzyć kształt materiału o bardziej odręcznym, naturalnym charakterze, tłumaczą pracownicy firmy Somatex Trade. 

Guzikarki do czasochłonnych zadań

Nikt nie wyobraża sobie solidnego zimowego płaszcza lub eleganckiego żakietu bez guzików. Są to elementy występujące w bardzo wielu fasonach ubrań i zazwyczaj w więcej niż jednej sztuce. Doszywanie ich ręcznie byłoby czasochłonne i nieopłacalne, dlatego trzeba było opracować guzikarki, które zajmą się wszywaniem tych drobnych elementów. Przemysłowe maszyny tego typu mają opcje nie tylko wszycia guzika, ale po zmianie końcówki głowicy nabijania płaskich guzików, które służą np. jako zapięcie jeansów. 

Maszyny do oczyszczania i prasowania tkanin

Materiał, który trafia do zakładu krawieckiego, bywa różnej jakości. Jego stan zależy także od warunków transportu, dlatego w każdym takim warsztacie powinien być dostęp do przemysłowych maszyn krawieckich, które pozwolą na szybkie oczyszczenie oraz wyprasowanie materiału. Służą do tego m.in. prasy uniwersalne oraz generatory pary. Pozwalają one na przeprowadzenie wstępnej obróbki tkanin, zanim zostanie ona przeznaczona do tworzenia konkretnych form.

Opracowanie:

Somatex Trade s.c.

Łódź , Gdańska 79

Podziel się