Materiał Partnera Nowoczesne owerloki domowe. Charakterystyka i zalety urządzeń

Nowoczesne owerloki domowe. Charakterystyka i zalety urządzeń

Owerlok nie zastąpi maszyny do szycia, ale doskonale ją uzupełni. Dzięki domowemu owerlokowi, zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy, będą mogli jednocześnie przycinać oraz obszywać krawędzie materiałów. Dzięki temu wykończenia będą estetyczne, nie będą się pruły, a szwy będą wyjątkowo trwałe i mocne. Przyjrzyjmy się bliżej charakterystyce i zaletom tych urządzeń.

Jak działa domowy owerlok?

Na początku warto przedstawić zasadę działania tego urządzenia. Owerlok nie tylko szyje, ale jednocześnie przycina tkaninę w miejscu, w którym jest to niezbędne. Jest bowiem wyposażony w ostry i precyzyjny nóż lub komplet noży. Po przycięciu szyje tkaninę z pomocą trzech, czterech lub pięciu nitek.

Dlaczego to tak ważne? Każda tkanina jest splotem dwóch nitek: wątku i osnowy. W momencie przycięcia tkaniny przycina się również połączone ze sobą nitki, co może prowadzić do prucia, strzępienia, siepania się materiału na krawędzi. Dlatego noże owerloku najpierw przycinają wystające nitki, a następnie precyzyjnie je zabezpieczają, w taki sposób, aby na krawędzi materiału znalazł się mocny szew.

Szew owerlokowy, inaczej zwany obrzucającym, zabezpiecza krawędź ubrania, a jednocześnie jest estetyczny – przypomina zapleciony łańcuszkowy ścieg. Nie ma konieczności ponownego przeszywania krawędzi na zwykłej maszynie do szycia – owerlok zupełnie w tym przypadku wystarcza.

Zalety wykorzystania owerloków

Podstawową zaletą owerloków domowych jest możliwość estetycznego, a jednocześnie wytrzymałego obszycia zakończenia szytego materiału. Dzięki temu można wykończyć elementy garderoby, które nie posiadają podszewki, a także inne szyte przedmioty, na przykład artykuły dekoracyjne do domu (obrusy, serwetki).

Szew znajdujący się na lewej stronie materiału jest staranny, a dzięki wykorzystaniu do ściegu kilku nitek, również wysoce elastyczny. Z tego względu owerlok doskonale nadaje się do obrabiania krawędzi dzianin – może być intensywnie rozciągany, bez obaw o rozprucie szwu lub materiału. Ponieważ szew nie pęka podczas pracy materiału, jest wykorzystywany również do zszywania różnych tkanin ze sobą.

Co więcej, noże, w które wyposażone są domowe owerloki, jednocześnie obcinają wszelkie nierówności, co jest niemożliwe w przypadku zabezpieczania krawędzi innymi sposobami (na przykład ściegiem zygzakowym). Szycie przebiega wówczas znacznie szybciej.

Podstawowe rodzaje domowych owerloków

Choć wszystkie owerloki służą do tych samych zadań, różnią się od siebie parametrami technicznymi. Przede wszystkim liczbą nitek – zazwyczaj są to owerloki 3., 4. lub 5. nitkowe. Im większa liczba nitek, tym trwalszy i bardziej wytrzymały szew. Dlatego owerloki pięcionitkowe służą głównie do łączenia materiałów i dzianin. Owerloki czteronitkowe wykorzystywane są do zszywania dwóch warstw materiałów,  a także do obszywania krawędzi oraz zabezpieczania ich przed pruciem. Głównym zadaniem owerloków trzynitkowych jest natomiast obrzucanie brzegów materiału.

Dodatkowo maszyny te mogą być wyposażone w regulację docisku stopki, wolne ramię lub wyświetlacz elektroniczny – szeroki wybór owerloków znajdziemy w ofercie firmy Sintex. Domowe owerloki są również dostosowane do szycia ściegiem mereżkowym, dlatego mogą być wykorzystywane do wykańczania ubrań i innych materiałów. Mechanizm różnicowy, regulacja głębokości cięcia noża lub możliwość jego wyłącznie, a także barwny system nawlekania nici to dodatkowe parametry, które może mieć owerlok. Dzięki temu możliwy jest dobór urządzenia w zależności od potrzeb oraz możliwości finansowych: cena podstawowych modeli to ok. 1200 zł, a tych bardziej zaawansowanych – 3200 zł.

Podziel się