Artykuł sponsorowany Mundury myśliwskie. Charakterystyka

Mundury myśliwskie. Charakterystyka

Jakkolwiek noszenie munduru myśliwskiego nie jest obowiązkowe wśród członków kół łowieckich, to jednak zdecydowana większość myśliwych nosi go przy uroczystych okazjach. Jego wzorzec został zatwierdzony przez Naczelną Radę Łowiecką i w takiej formie z dumą jest noszony przez osoby uprawiające hobby, jakim jest łowiectwo. Jak wyglądają mundury łowieckie? Czy oprócz ubrania galowego istnieją mniej oficjalne?

Mundur galowy

Oficjalny strój myśliwski, w którym należy pokazywać się na różnych uroczystościach związanych z łowiectwem, to garnitur z ciemnozielonej wełny lub elanowełny. Składa się on z marynarki jednorzędowej, zapinanej na cztery rogowe guziki, o prostych połach, i klasycznych spodni. Marynarka jest taliowana i ma poziome kieszenie z patkami. Z tyłu jest gładka i nie ma rozcięcia.

Wyposażeniem tego stroju jest sznur z metalową końcówką z logo Polskiego Związku Łowieckiego. Marynarka ma cienkie pagony, na których umieszcza się dystynkcje. Uzupełnieniem munduru jest biała koszula i zielony krawat, na którym może być logo PZŁ. Uzupełnieniem stroju bywa kordelas zawieszony wzdłuż lewej nogawki spodni. Zarówno buty, jak i pasek spodni są koloru czarnego.

Taki mundur jest szyty na miarę w pracowniach, takich jak Zakład Krawiecki Małgorzata Gawron, gdzie szyje się też damskie wersje mundurów myśliwskich. Ich krój różni się zaszewką na biust i guzikami. Ponadto dla pań dedykowana jest prosta, klasyczna spódniczka przykrywająca kolano.

Łowiecki strój organizacyjny

Myśliwskie stroje organizacyjne wyglądają prawie tak samo, jak galowe mundury myśliwskie. Składają się z marynarki i spodni w kolorze zielonym. Panie mogą nosić spódniczki. Koszula jest biała, a krawat zielony. Skarpetki są czarne albo ciemnozielone. Do stroju przynależy sznur oraz kordelas. Przewidziany jest również płaszcz wiosenno-letni lub jesienno-zimowy. Marynarka ma również pagony, na których umieszcza się dystynkcje. Do stroju organizacyjnego mogą być przypięte odznaki.

Ubiór letni oraz operacyjny

Na lato przewidziana jest zielona, bawełniana koszula do takich samych spodni, które mogą być częścią munduru wyjściowego. Na rogach kołnierzyka umieszcza się dystynkcje. W upalne dni dwa ostanie guzki koszuli mogą być rozpięte. Uzupełnieniem tego stroju jest zielony, filcowy kapelusz z jedwabną wstążką.

Odzież myśliwska, w której chodzi się na łowiska, nie podlega żadnym przepisom. Zazwyczaj jednak jest w ciemnym kolorze albo maskującym wzorze. Powinna być ona dostosowana do pory roku i uszyta z „oddychających” materiałów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas