Materiał Partnera Idealne buty trekkingowe i do uprawiania nordic walkingu - jakie powinny być?

Idealne buty trekkingowe i do uprawiania nordic walkingu - jakie powinny być?

Aktywność fizyczna jest niezbędna do utrzymania dobrego zdrowia i samopoczucia. Nie oznacza to jednak, że każdy musi być amatorem joggingu czy fitnessu. Jeśli nie lubisz zbyt dynamicznych sportów albo twoje ciało źle na nie reaguje, masz inne alternatywy. Do najbardziej naturalnych i bezpiecznych aktywności należą trekking oraz nordic walking. Czy do ich uprawiania potrzebny będzie specjalistyczny sprzęt?

Nordic walking i trekking to dyscypliny ściśle powiązane z rekreacją oraz turystyką. Uprawiać je może właściwie każdy, ponieważ są mało kontuzyjne, nie wymagają wykonywania bardzo trudnych ruchów, ani nienaturalnego wysiłku. Kolejną zaletą jest minimalny zestaw niezbędnego wyposażenia. Najważniejszym elementem w obu przypadkach są oczywiście buty. Podpowiadamy, jak wybrać te właściwe.

Buty do nordic walkingu

Do uprawiania nordic walkingu będą potrzebne przede wszystkim kijki. Jeśli chodzi o odzież, nie ma tu specjalnych wymogów. Ważne jest, żeby ubranie było wygodne i dopasowane do warunków pogodowych. Najważniejszą częścią ubioru podczas chodzenia z kijkami są buty, których nie można wybierać przypadkowo.

Wśród zalet nordic walkingu często wymienia się niewielkie obciążenie stawów w porównaniu z bieganiem czy nawet zwykłym spacerowaniem. Niestety, aby stawy kolanowe i biodrowe nie ucierpiały podczas aktywności, konieczne jest sięgnięcie po odpowiednie buty – ostrzega nasz rozmówca z Nordicsklep.pl.

Zwykłe trampki, adidasy albo buty do biegania zdecydowanie nie nadają się do nordic walkingu. W tym przypadku potrzebne są buty, które będą skutecznie amortyzowały wszystkie wstrząsy. Szczególny nacisk kładzie się na amortyzację pięty, która musi zapewnić wygodę i dobre odbicie od podłoża.

Buty do nordic walkingu nie powinny być usztywniane w kostce. Zbyt wysoka cholewka ogranicza ruchy w stawie skokowym, co prowadzi do nienaturalnej pracy całej nogi, a w konsekwencji może wywoływać ból stóp, a nawet łydek i ud. Kolejną ważną kwestią jest podeszwa, która powinna być elastyczna, by wspomagać śródstopie w stawianiu kolejnych kroków.

Jeśli chodzisz po różnych nawierzchniach, weź pod uwagę wybór butów z trekkingowym bieżnikiem. Takie rozwiązanie zapewni ci dobrą przyczepność w każdych warunkach. Na koniec warto wspomnieć o wzmocnionych czubkach, dzięki którym zyskasz dobrą ochronę palców u stóp.

Buty do trekkingu

Choć mogłoby się wydawać, że podobne wymagania będziemy stawiać butom do trekkingu, w tym wypadku sprawy mają się nieco inaczej. Trekking zazwyczaj uprawiamy w trudniejszych warunkach, przede wszystkim na górskich szlakach. Podczas pieszych wędrówek górskich, bardziej niż w czasie chodzenia z kijkami, jesteśmy narażeni na potknięcia i poślizgnięcia. Częściej możemy też stanąć w sytuacji nagłego załamania pogody z dala od cywilizacji, toteż takie obuwie musi być jeszcze solidniejsze.

Najważniejszym zadaniem butów górskich jest ochrona przed kontuzjami. Właśnie dlatego klasyczne modele posiadają wysokie cholewki, mocno trzymające kostkę. Taka konstrukcja buta zapewnia większą stabilność na nierównym podłożu i w sytuacji, gdy jesteśmy pozbawieni podparcia w postaci kijków.

Klasyczne buty górskie są więc bardzo solidne i dosyć ciężkie. Jeżeli jednak nie planujesz wędrowania po bardzo trudnych trasach, ale raczej dobrze wydeptanych, wyznaczonych ścieżkach i to przeważnie latem, możesz zdecydować się na krótkie obuwie trekkingowe. Bez względu na fason, zawsze zwracaj uwagę na materiał z którego wykonano buty – największy komfort zapewnią ci te skórzane.

Podziel się