Materiał Partnera Jakie wysokie buty nosić do garnituru?

Jakie wysokie buty nosić do garnituru?

Nie można powiedzieć, że pogoda w Polsce nas rozpieszcza – wręcz przeciwnie. Statystycznie na rok przypada tylko około dziewięćdziesięciu dni słonecznych. W pozostałe możemy liczyć na chmury, a często także opady. Wszystko to sprawia, że dobór właściwego obuwia nastręcza dużych trudności – szczególnie, gdy musimy decydować między elegancją a dopasowaniem do pogody.

Przede wszystkim smukłość

Klasycznie do garnituru zakładamy półbuty – w tym najelegantsze czarne wiedenki. Gdy jednak za oknem plucha, lepszym rozwiązaniem będzie założenie wysokiego obuwia. Jak pogodzić je z garniturem? Wysokie buty są oczywiście dużo bardziej odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Lepiej znoszą opady, a przy tym zabezpieczają stopę przed wilgocią czy wiatrem. Powszechnie używamy ich jesienią, wczesną wiosną i zimą. Zastąpienie ich półbutami wydaje się w tych okresach dość ryzykowne. Mimo wszystko zakładający garnitur mężczyźni posuwają się czasem do tego kroku w imię zachowania elegancji i spójności wizerunku. Efekt ten można jednak osiągnąć zaopatrując się w wysokie buty, które dobrze współgrają z garniturem.

Na początku warto przejrzeć ofertę sklepu Steel, w której znajdziemy wiele spełniających kryteria modeli. Jakie to jednak kryteria? Przede wszystkim wysokie buty do garnituru muszą być bardzo smukłe. Nie ma co do tego wątpliwości. Wysokie buty, które chcemy nosić do spodni garniturowych nie mogą być pogrubione w cholewce – musi ona ściśle przylegać do kostki. Jeśli o to zadbamy, unikniemy nieeleganckiego blokowania nogawki spodni przez buty. Owa smukłość wysokich butów do garnituru powinna przejawiać się także w szerokości kopyta. Bardzo szerokie kopyto tworzy wrażenie butów „roboczych”, które zdecydowanie nie współgrają z garniturem. Dobrym rozwiązaniem może być wybór całkowicie gładkich, wyposażonych jedynie w gumki po bokach sztybletów.

Podeszwa w wysokich butach do garnituru

Innym równie ważnym co cholewka i kopyto aspektem wysokich butów do garnituru jest ich podeszwa. Czyha na nas w tej kwestii bardzo wiele pułapek, ponieważ producenci obuwia bardzo często stosują podeszwy kompletnie niepasujące do klasycznego stylu, na którym będzie nam w tym przypadku najbardziej zależało. Podeszwa wysokich butów do garnituru nie powinna być jasna, nie może także mieć formy koturnu. Możemy za to dowolnie eksperymentować z zelówkami, wybierając nawet te o bardzo grubym bieżniku, jednak musimy wiedzieć, że częściej spotkamy je w wysokich butach o militarystycznym sznycie niż w tych eleganckich.

Podziel się