Artykuł sponsorowany Jakie złote monety warto sprzedawać?

Jakie złote monety warto sprzedawać?

Złote monety to dobry sposób na ulokowanie kapitału. Do najcenniejszych monet należą numizmaty wypuszczane w seriach, a sporą wartość może osiągnąć kompletna kolekcja. Istotny jest także stan monet – zniszczone egzemplarze są mniej cenne. Oprócz tego funkcjonują monety bulionowe, a każdego roku Komisja Europejska publikuje oficjalną listę monet, które uznawane są we wszystkich krajach. Gwarancją zysku są monety z tzw. wielkiej piątki.

Czym różnią się monety bulionowe od kolekcjonerskich i które łatwiej sprzedać?

Monety bulionowe są często mylone z monetami kolekcjonerskimi, które różnią się od nich wartością kolekcjonerską. Formę lokaty kapitału stanowić powinny monety bulionowe. Bardzo łatwo jest ocenić ich wartość – wystarczy znać wagę i aktualne ceny kruszcu. Monety mogą być oznaczone nominałem i informacją o masie. Monety bulionowe to gwarancja zysku ze sprzedaży – każdy egzemplarz jest certyfikowany przez narodowe mennice, co daje bezpieczeństwo transakcji.

W przypadku monet kolekcjonerskich warto wiedzieć, że ich wartość zależna jest od zawartości metali szlachetnych i rzadkości występowania. Tego typu monety wydawane są z okazji rocznic lub dla upamiętnienia postaci bądź wydarzeń, a więc przy szacowaniu wartości ważny jest kontekst historyczny. Monety kolekcjonerskie kupują numizmatycy, a nie inwestorzy jak w przypadku monet bulionowych, więc trudniej jest je sprzedać. Antykwariat Kamila Krawickiego w Poznaniu działa w branży od wielu lat i ma stałe grono klientów. Każda moneta jest datowana i poddawana analizie ikonograficznej, metrologicznej i epigraficznej. Specjaliści mają wiedzę i narzędzia do właściwej wyceny monet i szybciej znajdą chętnych do zakupu.

Najpopularniejsze złote monety

Monety z tzw. wielkiej piątki należą do najbardziej rozpoznawalnych i poszukiwanych na rynku. Złote monety w Poznaniu wyceniane są wedle cennika obwiązującego w antykwariacie. Do tej grupy zaliczane są:

  • Krugerrand – moneta z RPA z wizerunkiem Paula Krugera na awersie i antylopą sprongbok na rewersie;

  • Filharmonik Wiedeński – moneta austriacka z organami z Wiener Musikverein na awersie i instrumentami orkiestry wiedeńskiej na rewersie;

  • Liść Klonowy – awers kanadyjskiej monety zdobi wizerunek Królowej Elżbiety II a rewers liść klonu;

  • Australijski Kangur – na awersie australijskiej monety znajduje się wizerunek Królowej Elżbiety II a na rewersie kangur;

  • Amerykański Orzeł – awers przedstawia kobietę będącą symbolem wolności a rewers wizerunek orła.

Monety z tzw. wielkiej piątki zaliczane są do monet inwestycyjnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas