Materiał Partnera Jakie metody pracy wykorzystuje się w pozłotnictwie?

Jakie metody pracy wykorzystuje się w pozłotnictwie?

Pozłotnictwo jest rzemiosłem artystycznym, które zajmuje się pokrywaniem podłoża przy pomocy metali. Zazwyczaj są to metale szlachetne, a do najpowszechniej stosowanych zaliczyć można złoto i srebro. Za prekursorów zdobnictwa uważa się Hindusów. Jako pierwsi zastosowali w swojej sztuce sprasowane złoto w płatkach. Dzisiejsze pozłotnictwo opiera się na dwóch metodach pracy. Jakich?

Pozłacanie na pulment

Pozłacanie przy pomocy tej metody polega na przyklejaniu płatków metalu szlachetnego do pulmentu, który stanowi rodzaj gruntu. Jego ostatnie warstwy wykonuje się z naturalnej glinki o różnej barwie. Kolor glinki dobiera się odpowiednio do zabarwienia stosowanych płatków metalu. Na wypolerowany grunt przykleja się folię metalową. W tym celu wykorzystuje się specjalne spoiwo. Kiedyś służyły za nie białka jaj i ekstrakty roślinne, dziś używa się sprawdzonych preparatów. Zwilżają one pulment, dzięki czemu łatwiej jest doklejać do niego płatki metalu. Całość ponownie się poleruje. Pozłota uzyskana dzięki tej metodzie cechuje się pięknym metalicznym połyskiem. Pozłacanie na pulment można wykorzystać  w malarstwie, rzeźbiarstwie i dekoracji wnętrz. Zamiast złota i srebra w płatkach, często stosuje się także metale szlachetne w proszku.

Pozłacanie na mixtion

Pozłacanie na mixtion inaczej nazywa się także pozłacaniem na mat. W tej metodzie wykorzystuje się metale szlachetne w płatkach. Przykleja się je do wybranej powierzchni przy pomocy spreparowanego spoiwa, które produkowane jest na bazie oleju lub substancji akrylowych. Spoiwo to określa się mianem mixtionu. Położony na niego metal należy docisnąć pędzelkiem lub watką, by delikatnie przykleił się do mixtionu. Nie stosuje się już polerowania, wykończenie pozostaje lekko matowe. Pozłota wykonana za pomocą tej metody płatkami prawdziwego złota jest odporna na działanie czynników atmosferycznych. W celu jej przyciemnienia lub uzyskania głębszej barwy stosuje się patyny lub kolorowe lakiery laserunkowe.

Co jest potrzebne do wykonania złoceń?

Obecnie techniki pozłotnicze wykorzystuje się przy konserwacji zabytków. Coraz więcej osób zajmuje się tym rzemiosłem również hobbystycznie. Aby zacząć przygodę z pozłotnictwem, należy zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Wysokiej jakości produkty znajdziemy w sklepie Edan w Krakowie, który prowadzi także sprzedaż wysyłkową na terenie całego kraju. Potrzebne nam będą różnego rodzaju pędzelki, specjalna poduszka i nóż pozłotniczy oraz gładzik do polerowania pozłoty. Musimy zaopatrzyć się również w szlagmetal, złoto i srebro w płatkach, a także ich sproszkowane odpowiedniki.

Opracowanie:

Edan s.c.

Kraków , Szlak 8

Podziel się