Artykuł sponsorowany Do czego służy werniks?

Do czego służy werniks?

Stosować werniks czy nie? Takie pytanie nierzadko zadają sobie zarówno początkujący, jak zaprawieni w boju malarze, jednak przeciętnemu zjadaczowi chleba, nazwa ta nie mówi zbyt wiele. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest werniks i w jakim celu stosuje się go w malarstwie, zostań z nami. Postaramy się wytłumaczyć Ci wszystko w przystępny sposób.

Werniks, co to takiego?

Werniks to roztwór syntetycznej lub naturalnej żywicy w olejku lotnym, alkoholu bądź rozpuszczalniku. Najczęściej stosowany jest werniks damarowy i mastyksowy. Wykorzystuje się je głównie w technice olejnej. Werniks damarowy jest bezbarwny, miękki i odporny na deformację podłoża, z kolei werniks mastyksowy jest nieco twardszy, bardziej kruchy i ma lekko żółto-zielony odcień w grubszej warstwie. Coraz większą popularnością cieszy się także werniks akrylowy, którego używa się w technice akrylowej. Szeroki wybór werniksów od renomowanych producentów oferuje sklep z artykułami dla plastyków Edan, który może się poszczycić bogatą ofertą.

W jakim celu malarze stosują werniksy?

Werniksowanie prac olejnych i akrylowych ma na celu zabezpieczenie ich przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak np. drobne uszkodzenia mechaniczne, kurz,wilgoć czy promieniowanie ultrafioletowe. Można powiedzieć, że werniks działa jak lakier ochronny. Kolejnym powodem stosowania werniksu przez artystów jest chęć uzyskania lepszej głębi i nasycenia kolorów. Ponadto zawerniksowany obraz łatwiej jest utrzymać w czystości lub odnowić, jeśli zajdzie taka potrzeba. Czy werniksy można stosować do każdego rodzaju farb? Nie. O ile produkt ten świetnie sprawdza się w przypadku farb olejnych i akrylowych, to nie powinno używać się go na akwarelach oraz gwaszach. Dlaczego? Ponieważ wymienione wyżej farby łatwo absorbują werniks, przez co jego usunięcie nie będzie możliwe bez jednoczesnego uszkodzenia warstwy malarskiej.

Jakie wykończenie może mieć werniks?

Artyści mają do wyboru werniks błyszczący, satynowy i matowy. Ten pierwszy sprawdza się najlepiej, jeśli chodzi o wydobycie kolorów. Innym rodzajem werniksu jest werniks retuszerki, który pozwala na tymczasowe zabezpieczenie obrazu. Tworzy on na malowidle lub jego fragmencie warstwę izolacyjną, która zapobiega wchłanianiu kolejnych warstw farby i niekontrolowanemu mieszaniu się pigmentów. Przy aplikacji werniksu końcowego bardzo ważna jest staranność działania. Źle dobrany lub nieodpowiednio nałożony produkt może doprowadzić do zniszczenia pracy. Dlatego też mniej doświadczeni artyści często rezygnują ze stosowania werniksu w swoich dziełach.

Opracowanie:

Edan

Kraków , Szlak 8

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas