Materiał Partnera Jakie dewocjonalia musi mieć dziecko na I Komunię Świętą?

Jakie dewocjonalia musi mieć dziecko na I Komunię Świętą?

Pierwsza Komunia Święta to zdecydowanie jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu małego katolika. Oznacza to, że dziecko jest gotowe na to, aby stać się pełnoprawnym członkiem Kościoła Katolickiego i przyjąć Eucharystię. Przyjęcie Pierwszej Komunii wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Jak przygotować swoje dziecko na tę uroczystość i co musi kupić rodzic w sklepie z dewocjonaliami?

Jak przygotować dziecko?

Do Pierwszej Komunii świętej dzieci są przygotowywane cały rok przed szkolnego katechetę. Kilka tygodni przed komunią organizuje się również próby w kościele. Rodzice muszą jednak pamiętać, że również do nich należy właściwe przygotowanie dziecka. Uroczystość ta, choć jest piękna, dla kilkulatka może być też stresująca. Warto rozmawiać ze swoją pociechą i odpowiadać na wszystkie pytania. Również te niewygodne. Zdarza się, że dziecko nie wie, czym właściwie jest Komunia i dlaczego bierze udział w tym wydarzeniu. Odpowiedzialny rodzic musi wszystko na spokojnie wyjaśnić, a w razie problemów z udzieleniem właściwej odpowiedzi, zawsze może poprosić o pomoc katechetę lub księdza.

Co trzeba kupić?

Niektóre dzieci mają już część wyposażenia, innym rodzice muszą kupić komplet komunijnych dewocjonaliów. Wśród najważniejszych elementów można wymienić:

 • Albę – podstawowy strój, którego zadaniem jest ujednolicenie mody komunijnej. Alternatywą dla alby są dziewczęce sukienki oraz męskie garnitury.
 • Świecę – nie tylko ważne akcesorium, ale też pamiątka.
 • Różaniec – komunia to moment, kiedy dziecko jest na tyle dorosłe, aby modlić się z własnym różańcem.
 • Medalik – większość dzieci otrzymuje go już podczas Chrztu Świętego.

Rodzice, którzy nie są pewni, co powinni kupić, mogą spytać o listę niezbędnych dewocjonaliów księdza. Warto wybrać się do sklepu, który specjalizuje się w ich sprzedaży np. Artis. Zakup wszystkich akcesoriów w jednym miejscu to oszczędność czasu i pieniędzy.

Przebieg Pierwszej Komunii Świętej

Pierwsza Komunia Święta zawsze wygląda podobnie. Jej przebieg można podzielić na następujące etapy:

 1. Przywitanie dzieci przed kościołem.
 2. Pobłogosławienie przez rodziców i pokropienie wodą święconą.
 3. Wejście do kościoła i rozpoczęcie Mszy Świętej.
 4. Wykonanie czytań i pieśni.
 5. Kazanie oraz odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.
 6. Modlitwa wiernych.
 7. Złożenie darów ofiarnych przez dzieci.
 8. Przyjęcie komunii (dzieci przed pozostałymi wiernymi).
 9. 9Pieśń dziękczynna.
 10. Życzenia i błogosławieństwo.
 11. Procesja wyjścia.

Po porannej mszy jest organizowane również nabożeństwo popołudniowe, które wiąże się między innymi wręczeniem pamiątek oraz wykonaniem wspólnej fotografii pamiątkowej.

Opracowanie:

Artis Sprzedaż dewocjonaliów

Poznań , os. Kosmonautów 104c lok. 9

Podziel się