Artykuł sponsorowany Jakie dewocjonalia musi mieć dziecko na I Komunię Świętą?

Jakie dewocjonalia musi mieć dziecko na I Komunię Świętą?

Pierwsza Komunia Święta to zdecydowanie jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu małego katolika. Oznacza to, że dziecko jest gotowe na to, aby stać się pełnoprawnym członkiem Kościoła Katolickiego i przyjąć Eucharystię. Przyjęcie Pierwszej Komunii wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Jak przygotować swoje dziecko na tę uroczystość i co musi kupić rodzic w sklepie z dewocjonaliami?

Jak przygotować dziecko?

Do Pierwszej Komunii świętej dzieci są przygotowywane cały rok przed szkolnego katechetę. Kilka tygodni przed komunią organizuje się również próby w kościele. Rodzice muszą jednak pamiętać, że również do nich należy właściwe przygotowanie dziecka. Uroczystość ta, choć jest piękna, dla kilkulatka może być też stresująca. Warto rozmawiać ze swoją pociechą i odpowiadać na wszystkie pytania. Również te niewygodne. Zdarza się, że dziecko nie wie, czym właściwie jest Komunia i dlaczego bierze udział w tym wydarzeniu. Odpowiedzialny rodzic musi wszystko na spokojnie wyjaśnić, a w razie problemów z udzieleniem właściwej odpowiedzi, zawsze może poprosić o pomoc katechetę lub księdza.

Co trzeba kupić?

Niektóre dzieci mają już część wyposażenia, innym rodzice muszą kupić komplet komunijnych dewocjonaliów. Wśród najważniejszych elementów można wymienić:

  • Albę – podstawowy strój, którego zadaniem jest ujednolicenie mody komunijnej. Alternatywą dla alby są dziewczęce sukienki oraz męskie garnitury.
  • Świecę – nie tylko ważne akcesorium, ale też pamiątka.
  • Różaniec – komunia to moment, kiedy dziecko jest na tyle dorosłe, aby modlić się z własnym różańcem.
  • Medalik – większość dzieci otrzymuje go już podczas Chrztu Świętego.

Rodzice, którzy nie są pewni, co powinni kupić, mogą spytać o listę niezbędnych dewocjonaliów księdza. Warto wybrać się do sklepu, który specjalizuje się w ich sprzedaży np. Artis. Zakup wszystkich akcesoriów w jednym miejscu to oszczędność czasu i pieniędzy.

Przebieg Pierwszej Komunii Świętej

Pierwsza Komunia Święta zawsze wygląda podobnie. Jej przebieg można podzielić na następujące etapy:

  1. Przywitanie dzieci przed kościołem.
  2. Pobłogosławienie przez rodziców i pokropienie wodą święconą.
  3. Wejście do kościoła i rozpoczęcie Mszy Świętej.
  4. Wykonanie czytań i pieśni.
  5. Kazanie oraz odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.
  6. Modlitwa wiernych.
  7. Złożenie darów ofiarnych przez dzieci.
  8. Przyjęcie komunii (dzieci przed pozostałymi wiernymi).
  9. 9Pieśń dziękczynna.
  10. Życzenia i błogosławieństwo.
  11. Procesja wyjścia.

Po porannej mszy jest organizowane również nabożeństwo popołudniowe, które wiąże się między innymi wręczeniem pamiątek oraz wykonaniem wspólnej fotografii pamiątkowej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas