Artykuł sponsorowany Co warto wiedzieć o pracy górników?

Co warto wiedzieć o pracy górników?

Praca górnika jest bardzo trudna - jest to przede wszystkim ciężka praca fizyczna w kopalni, miejscu, gdzie panują niezwykle trudne warunki. Zakres obowiązków górników może się jednak różnić. Najcięższe zadania do wykonania mają tzw. górnicy przodowi - ci, którzy pracują w bliskim rejonie wydobycia surowca. W poniższym artykule opowiemy co nieco o pracy górnika i podpowiemy, gdzie można dokładnie poznać specyfikę pracy w kopalni.

Niebezpieczeństwa w pracy górnika

Praca w kopalni jest uważana za jedną z najbardziej niebezpiecznych. Już same warunki panujące w kopalni są niesprzyjające - jest ciemno, gorąco, jest wysoka wilgotność powietrza i mnóstwo kurzu. Samo przebywanie w takich warunkach jest niekomfortowe, nie wspominając już o tym, że bardzo utrudniają one ciężką pracę fizyczną. Ale to jeszcze nie wszystko. Górnicy są narażeni na wiele niebezpieczeństw, np.: wybuchy metanu, oderwanie się skał, obecność toksycznych gazów, promieniowanie, porażenie prądem, urazy mechaniczne. W dodatku pod ziemią jest niekorzystna proporcja tlenu do dwutlenku węgla, co skutkuje trudnościami z oddychaniem.

Strój górniczy

Mało kto o tym wie, lecz galowy strój górników niesie ze sobą ogromną symbolikę - każdy element ma jakieś znaczenie. Weźmy na przykład czako górnicze, czyli charakterystyczną, sztywną czapkę. Zewnętrzną warstwę czaka stanowi czarna krepa. Z przodu widnieje godło górnicze, które przedstawia podstawowe narzędzia wykorzystywane w tej pracy. Natomiast z lewej strony czaka jest umiejscowiony pióropusz z kogucich piór. Dawniej ten element pełnił funkcję miotełki do oczyszczania otworów strzałkowych z drobnego gruzu. Współcześnie kolor pióropusza jest przypisany do rangi górnika: zielony - dla dyrektora generalnego, biały - dla techników, inżynierów, dyrektorów górniczych, czarny - dla aspirantów i górników, czerwony - dla członków orkiestry górniczej.

Jak poznać sekrety pracy górnika?

Jak poznać sekrety tej pracy? Najlepiej u źródła, czyli u górników lub w dawnych kopalniach. Taką możliwość oferuje Dawna Kopalnia Nowa Ruda Turystyczna Trasa Podziemna i Muzeum Górnictwa. Zwiedzanie tego miejsca jest podzielone na dwie części - podziemną i muzealną. W pierwszej części turyści mają okazję poznać realny wygląd kopalni, natomiast w drugiej - wszystko, co jest związane z górnictwem (wyposażenie i sprzęt górników, właściwości i rodzaje węgla). Zajęcia są dostosowane do różnych grup wiekowych i podane w niezwykle ciekawej formie. Turyści mogą liczyć na zwiedzanie kopalni, spotkanie z górnikiem, warsztaty geologiczno-plastyczne, gry terenowe, czy też warsztaty w terenie „na tropach prehistorii”.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas