Materiał Partnera Usamodzielnienie się młodzieży po opuszczeniu domu dziecka – na czym polega geneza problemu?

Usamodzielnienie się młodzieży po opuszczeniu domu dziecka – na czym polega geneza problemu?

Dzieciństwo kojarzy nam się przede wszystkim z okresem beztroski, wyłącznie miłymi chwilami spędzonymi w gronie przyjaciół oraz z zabawą. Jeżeli zaliczamy się do grona osób, które właśnie tak wspominają ten okres, to możemy mówić o prawdziwym szczęściu. Okazuje się bowiem, iż sytuacja taka wcale nie stanowi reguły. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę przede wszystkim młodzież opuszczająca domy dziecka, która już na starcie musi zderzyć się z wieloma problemami. Jakimi konkretnie?

Nowa rzeczywistość, czyli dokąd się udać?

Zdecydowana większość młodych osób może liczyć na wsparcie swoich rodziców – zarówno mentalne, jak i finansowe. Sprawia to, że wkraczając w dorosłe życie, sporo czynników natychmiastowo traci status problemu. Nie trzeba przejmować się m.in. koniecznością uzbierania wkładu własnego na mieszkanie, jednoczesnym utrzymywaniem się i studiowaniem czy nawet samodzielnym znalezieniem dobrze płatnej pracy. Wychowując się w domu pełnym miłości i zrozumienia, zachowuje się również stały kontakt z otaczającym światem zewnętrznym, co pozwala szybko oraz skutecznie reagować na ewentualne zmiany.

I choć dla wielu młodych ludzi taka codzienność ma prawo wydawać się zwykłą oczywistością, to okazuje się, że wcale nie musi tak być. Z największymi problemami boryka się przede wszystkim młodzież z  domów dziecka, która ze wszystkimi problemami dorosłego życia, musi radzić sobie już od pierwszego dnia. Kwestie związane nie z samym zakupem, a nawet wynajęciem mieszkania, mogą okazać się wręcz nie do przejścia. W tym miejscu pojawia się oczywiście konieczność niesienia pomocy, czym zajmują się m.in. fundacje. Z jakimi jeszcze informacjami na ten temat warto się zapoznać?

Dlaczego rola fundacji jest tak ważna?

O tym, że znalezienie swojego miejsca na świecie nie jest zadaniem łatwym, nie trzeba przekonywać nikogo. Zadanie to można z pewnością potraktować w kategoriach ogromnego wyzwania, które staje się tym trudniejsze, im mniej środków finansowych się posiada. Czy zatem młodzież opuszczająca domy dziecka ma prawo liczyć na jakiekolwiek wsparcie? W tym miejscu pojawiają się pieniądze pochodzące z budżetu państwa. Mowa tutaj jednak o kwotach tak nie wielkich, że nie są one w stanie zaspokoić bieżących potrzeb młodej osoby – nie wspominając już o zakupie mieszkania.

Problem ten stał się na tyle istotny, że niesieniem doraźnej pomocy zajęły się fundacje. Jedną z nich jest Fundacja Ich Dom, której pracownicy zdają sobie sprawę przede wszystkim z istoty całej sytuacji. W celu zebrania datków charytatywnych organizowane są m.in. bale, przyjęcia, koncerty czy rejsy i imprezy plenerowe. W wydarzeniach tych mogą wziąć udział wszyscy, którzy nawet niewielką kwotą chcieliby wesprzeć młodych ludzi, stających na progu dorosłości.

Opracowanie:

Fundacja Ich dom

Płock , Północna 34

Podziel się