Materiał Partnera Terapia mowy i myślenia przez pracę – jak wygląda i kiedy się sprawdza?

Terapia mowy i myślenia przez pracę – jak wygląda i kiedy się sprawdza?

Osoby z zaburzeniami mowy i myślenia mogą z powodzeniem podejmować różne obowiązki zawodowe. Terapia polegająca na pracy jest doskonałym rozwiązaniem dla pacjentów z tego typu dolegliwościami. Nie tylko spełniają swoją pasję, ale też rozwijają się, nawiązują kontakty z innymi ludźmi. Jak dokładnie wygląda tego typu terapia i kiedy dokładnie się sprawdza?

Praca będąca terapią

Osoby z zaburzeniami mowy wykazują problemy z nawiązywaniem relacji międzyludzkich, mają trudności z komunikacją, wyrażaniem swoich potrzeb, a przez to samorealizacją. Niełatwo jest im znaleźć pracę, co może przyczyniać się do pogorszenia samopoczucia i kondycji psychicznej. Możliwe jest jednak obecnie podjęcie terapii poprzez pracę, co jest rozwiązaniem interesującym, nowatorskim i skutecznym zarazem. Pracownia logopedyczna Dyna Lingua M.S. wskazuje szereg zalet takiego programu terapeutycznego, który realizowany jest m.in. w kawiarni Cafe Równik we Wrocławiu.

Zatrudnione w takich miejscach osoby z zaburzeniami mowy i myślenia są członkami obsługi, którzy zajmują się m.in. przyjmowaniem zamówień i ich dostarczaniem do wskazanych stolików. Dzięki temu rozwijają się zarówno pod kątem mowy, jak i myślenia. W razie ewentualnych problemów zawsze do ich dyspozycji pozostaje osoba pełniąca funkcję opiekuna, która posiada wiedzę w zakresie prowadzonej terapii. Taki program przeznaczony jest dla osób z zaburzeniami mowy i myślenia – cierpiących na jakie dokładnie dolegliwości dotyczy?

Dla kogo przeznaczona jest taka terapia?

Dzięki rozwojowi mowy i myślenia poprzez aktywizację zawodową można skutecznie leczyć osoby o opóźnionym rozwoju intelektualnym występującym np. na tle zespołu Downa. Tacy pacjenci w większości przypadków bardzo dobrze radzą sobie nawet z nieco bardziej rozbudowanymi zadaniami na stanowisku pracy, rozwijając się przy tym jednocześnie i walcząc z zaburzeniami. Te występują nierzadko w stopniu znacznym, co nadal nie eliminuje osób chorych z korzystania z tego typu terapii zaburzeń mowy i myślenia.

Jest ona przeznaczona również dla chorych cierpiących na zaburzenia o charakterze dysfazji sensorycznej i motorycznej. W pracy odnajdują się dorośli, u których stwierdzono afazję. Każdy z pacjentów musi być jednak odpowiednio zdiagnozowany przez terapeutów. Indywidualnie dopasowany program terapeutyczny może być świetną metodą na rozwój i leczenie problematycznych dolegliwości. Warto zatem stawiać na tego typu rozwiązanie – sprawdza się ono świetnie w przypadku chorych na zaburzenia mowy i myślenia o rozmaitym charakterze i w zróżnicowanym stopniu.

Opracowanie:

Dyna Lingua M.S. Pracownia logopedyczna Małgorzata Młynarska

Wrocław , Kozanowska 111 lok. 19

Podziel się