Materiał Partnera Nie tylko Windows

Nie tylko Windows

W informatyce systemem operacyjnym nazywamy oprogramowanie, które służy do zarządzania systemem komputerowym. Poza tym, system tworzy środowisko, w jakim ma miejsce uruchamianie oraz kontrolowanie zadań, jakie zleca komputerowi jego użytkownik. Pomimo iż swą pracę wykonuje przeważnie w tle i sam w sobie nie tworzy z komputera w pełni funkcjonalnego narzędzia jednak bez niego komputer jest kompletnie bezużyteczny.

Rodzaje systemów operacyjnych

Obecnie na rynku liczą się trzy rodziny systemów Windows, MacOS oraz Linux.

Typy i przykłady systemów operacyjnych:

1.      systemy firmy Microsoft

  • MS-DOS – system jednozadaniowy (wykonujący w danej chwili tylko jeden proces.)
  • Windows 1.0, 2.0, 3.x (nakładki jednozadaniowe)
  • Windows 3.11- system pseudo wielozadaniowy
  • Microsoft Windows: 95/98/ME/Media Center/NT/2000/XP/2003/Vista/W7 –systemy wielozadaniowe,

2.      Inne systemy

  • Mac OS X – firmy Apple, płatny, doskonały do obróbki muzyki, obrazów, filmów. Wersje tego systemu pojawiają się pod nazwami: Gepard, Puma, Jaguar, Pantera, Tygrys, Lampart, Lew,
  • BeOS - firmy Be,
  • OS/2 - firmy IBM,
  • NetWare - firmy Novell,
  • UNIX i jego pochodne,
  • Linux – na bazie UNIX’a, najczęściej darmowy, ale niektóre odmiany są płatne. Doskonale sprawdza się w sieciach komputerowych. Posiada wiele wersji: Ubuntu, Gnome, Debian Mandive.

Współczesne systemy Windows

System operacyjny Windows to jeden z najbardziej popularnych rodzajów systemów komputerowych, z jakimi można się spotkać. Został on stworzony przez firmę Microsoft i od 1985 roku regularnie wydawana jest coraz to nowsza jego wersja.  Obecnie pracujemy najczęściej na Windows 7, 8 oraz 10, które następowały regularnie po sobie.

Porównując Windows 7, czy 8 łatwo dostrzec, że choć dzieli je aż 4 lata różnicy to wymagania sprzętowe dużo się nie zmieniły. W przypadku ósemki dodatkowo zostały zastosowane nowoczesne rozwiązania tj. wyglądu interfejsu tak zwany układ kafelkowy, który w wielu przypadkach nie sprawdzał się zbyt dobrze i obniżał płynności działania systemu. Pod tym kątem standardowa 7 jest o wiele bardziej korzystna.

Istnieje sześć podstawowych edycji systemu Windows 10: Windows 10 Home, Windows 10 Pro, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Education, Windows 10 Mobile i Windows 10 Mobile Enterprise.

System Mac OS X

Apple stosuje Mac OS od 1984 roku, początkowo pod nazwą Macintosh System Software. System operacyjny Apple znacznie wyprzedzał ówczesną konkurencję pod względem komfortu obsługi - już wtedy miał graficzny interfejs użytkownika. Pozwalał on na prezentację tekstów w taki sposób, w jaki później zostaną wydrukowane. Użytkownicy komputerów nie musieli mozolnie wklepywać poleceń w klawiaturę, tylko wygodnie klikali w nie myszą.

Po panterze (Panther) i tygrysie (Tiger) w królestwie komputerów Apple rządzi teraz Mac OS X Leopard (Lampart).

MAC OS X właściwie jest przeznaczony tylko dla komputerów firmy Apple. W umowach licencyjnych producent systemu operacyjnego zabrania jego stosowania na zwykłych pecetach.

UNIX i jego pochodne

Unix (Unix Time-Sharing System) pojawił się pod koniec lat 60. Jego twórcami byli programiści z Bell Labs – Dennis Ritchie i Ken Thompson.

System ten miał być prosty w obsłudze dla użytkownika i jednocześnie napisany w języku wysokiego poziomu. Wstępnie był to język B, jednak później UNIX został przepisany na język C. W związku z tym, że twórcy systemu rozdzielili się, powstały dwie, konkurujące ze sobą wersje systemu: BSD (Berkeley Software Distribution) oraz System V. Z czasem twórca Systemu V, sprzedał licencję na swoją wersję Unixa innym producentom, co spowodowało komercjalizację systemu Unix.

Systemy z rodziny UNIX zazwyczaj są obsługiwane za pośrednictwem wiersza poleceń, co sprawia pewne trudności dla początkujących lub mało zaawansowanych użytkowników.

Współczesne systemy: Darwin (podstawa systemu OS X, która jest oparta na jądrze Mach), HP-UX (wersje powstające w Hewlett-Packard), NetBSD (przenośny system stworzony w ramach otwartego projektu), OpenBSD (wywodzi się z NetBSD, jest to otwarty projekt, który duży nacisk kładzie na bezpieczeństwo), QNX (klon, który powstał z myślą o systemach wbudowanych) czy UNICOS (rodzina systemów tworzonych dla superkomputerów Cray).

Opracowanie:

PHU Dragon Komp D. Bieniek

Bobrowniki , Słowackiego 291

Podziel się