Artykuł sponsorowany Na co zwrócić uwagę wybierając legalne oprogramowanie?

Na co zwrócić uwagę wybierając legalne oprogramowanie?

Internet pozwolił użytkownikom na bezkresne dzielenie się wiedzą i informacjami. Od kiedy jesteśmy jego użytkownikami, wzrósł poziom piractwa internetowego. Tworzy się nielegalne kopie muzyki, filmów czy różnego rodzaju programów. Warto wiedzieć, że posiadanie, użytkowanie i rozprowadzanie pirackiej wartości jest zabronione i grozi za nie kara w postaci grzywny finansowej lub pozbawienie wolności.

Czym charakteryzuje się legalne oprogramowanie?

Firmy produkujące swoje oprogramowanie nieustannie pracują nad sposobami, które miałyby pomóc rozróżnić i identyfikować pirackie kopie. Mimo wszystko na rynku nadal można znaleźć mnóstwo takich egzemplarzy. Jakie cechy powinno mieć legalne oprogramowanie? Najważniejsza kwestia to źródło, w którym uzyskamy program. Należy zwrócić uwagę, aby nie były to przypadkowe aukcje internetowe lub podejrzane sklepy. Najlepiej zakupić je prosto od producenta lub licencjonowanego dystrybutora. Fałszerze mają wiele sposobów na to, aby kopia do złudzenia przypominała oryginał. Warto także porównać cenę, jeśli jest zbyt niska niż inne oferty rynkowe, to powinniśmy się zastanowić, czy faktycznie jest prawdziwa. Do najpopularniejszych programów zalicza się poniższe grupy:

  • systemy operacyjne,

  • oprogramowanie muzyczne,

  • oprogramowanie do map i nawigacji,

  • oprogramowanie biznesowe dla firm,

  • oprogramowanie dla dzieci,

  • oprogramowanie graficzne,

  • oprogramowanie edukacyjne,

  • oprogramowanie antywirusowe.

Jak rozpoznać legalne oprogramowanie?

Specjalista z firmy Dragon Komp radzi, że najlepszy sposób na rozpoznanie nielegalnego oprogramowania to otrzymanie paragonu od zaufanego dystrybutora, który sprzedał nam oprogramowanie. Kolejna kwestia to licencja, która w zależności od rodzaju programu może być aktywowana telefonicznie lub przez internet, a do tego może zawierać specjalny klucz, który trzeba wprowadzić w trakcie instalacji. Może być w formie elektronicznej, naklejki dostarczonej z opakowaniem lub zapisana w pamięci programu. Producenci coraz częściej umieszczają na swoich stronach internetowych narzędzie do sprawdzenia, czy oprogramowanie jest legalne. Z niego również warto skorzystać, aby się upewnić, że zapłaciliśmy oryginał, a nie kopie.

Legalne oprogramowanie powinno być zainstalowane na każdym komputerze. Warto dokładnie sprawdzać miejsce, w jakim je kupujemy, gdyż część ze sklepów wcale nie jest licencjonowanym partnerem i nie posiada oryginalnych egzemplarzy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas